Miliarderi Eyal Ofer dhuron 5 mln dollarë për Muzeun e Artit në Tel Aviv

Me 9.4 miliardë dollarë, Eyal Ofer renditet si njeriu i 149-të më pasur në planet dhe i pari në Izrael.


Eyal Ofer, izraeliti më i pasur sipas Forbes, i dhuroi 5 milionë dollarë Muzeut të Artit në Tel Aviv.

Pavioni Helena Rubinstein për Art Bashkëkohor, që ndodhet në Sheshin Habima, do të rinovohet dhe përmirësohet tërësisht dhe do të riemërohet si Eyal Ofer Buliding për Artet.

Muzeu i Artit Tel Aviv dhe komuna e Tel Avivit njoftuan se Eyal & Marilyn Ofer Family Foundation kishte dhuruar 5 milionë dollarë për këtë qëllim.

Pavioni u ndërtua 60 vjet më parë me mbështetjen e Fondacionit Helena Rubinstein.

Kryetari i  Ofer Family Foundation, Eyal Ofer, tha: “Është një nder i madh për mua dhe Fondacioni të bëhet pjesë e rinovimit të pavijonit. Ne jemi të ngazëllyer për të mbështetur trashëgiminë e rëndësishme që ajo përfaqëson në zemrën kulturore të Tel Avivit dhe për të vazhduar duke e zhvilluar atë në bazë të mbështetjes dhe dhurimit të kaluar të Fondacionit Helena Rubinstein, për të mirën e qytetit të Tel Aviv-Jaffa”.

Me 9.4 miliardë dollarë, Eyal Ofer renditet si njeriu i 149-të më pasur në planet dhe i pari në Izrael.

Në Izrael ai ndiqet nga Stef  Werheimer me 5.7 miliardë dollarë. Në vend të tretë është Shari Arison me 5 miliardë dollarë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Shpëtoi në Shqipëri, Meta dekoron personalitetin amerikano-izraelit Dr. Ichak Kalderon Adizes

Për t’i shpëtuar Holokaustit, familja e Ichak Adizes u strehua në Shqipëri duke pretenduar se nuk ishin hebre por muslimanë,…

KOSOVA

Kosova midis 100 Kombeve në Jerusalem

Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit (ICEJ) organizon marshin e kombeve drejt Jerusalemit çdo vit. Kosova bëhet vendi i 100-të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…