Portieri gjysh hyn në rekordet “Guinness”, luan 73 vjeç në një ndeshje profesioniste

Isaak Hayik vendosi rekordin teksa mbrojti katërkëndëshin e ekipit izraelit, Ironi Or Yehuda


Një futbollist izraelit ka hyrë në librat e historisë, duke u bërë më i vjetri në moshë anembanë botës që aktivizohet në një ndeshje profesioniste, e këtë e bëri në moshën 73-vjeçare.

Isaak Hayik vendosi rekordin teksa mbrojti katërkëndëshin e ekipit izraelit, Ironi Or Yehuda, pasditen e së premtes.

E pavarësisht moshës së tij të avancuar, Hayik tha se ishte “i gatshëm edhe për një ndeshje tjetër”, në përfundim të të 90 minutave të lojës.

Ai fitoi edhe çmimin e rekordeve botërore të Guinnessit, në përfundim të ndeshjes, vetëm pak ditë përpara se të shuajë 74 qirinj, aq sa edhe vitet e jetës së tij.

Ekipi në fjalë, Ironi Or Yehuda militon në kategorinë e katërt izraelite, Liga Bet South A. Edhe pse ekipi i tij u mposht me rezultatin e thellë 5-1 nga Maccabi Ramat Gab, portieri i moshuar i lindur në Irak thuhet të ketë bërë një sërë pritjesh mbresëlënëse gjatë takimit.

Një prej djemve të tij, 36-vjeçari Moshe Hayik, e përshkroi arritjen e të atit si “të pabesueshme”, madje tha me shaka se, edhe vet ai ishte lodhur më shpejt sesa i ati, kur kishin luajtur së bashku në një rast.

Rekordi i mëparshëm mbahej nga uruguajani Robert Carmona, i cili ishte bërë pjesë e formacionit titullar të Pan de Azucar në vitin 2015, në moshën 53-vjeçare.

Ndërkohë, sulmuesi japonez, Kazuyoshi Miura rezulton të jetë futbollisti më i vjetër profesionist që ka shënuar një gol në ndeshje zyrtare. Ai mposhti rekordin 52-vjeçar të Sir Stanley Matthews, teksa shënoi golin e fitores në takimin Yokohama FC-Thespa Kusatsu, në kategorinë e dytë japoneze “J-League 2”.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“Shqipëria – Një perlë e pazbuluar!”, Agjencia Kombëtare e Turizmit projekte me izraeliten “Think Creative”

Shqipëria dhe Izraeli vazhdojnë të thellojnë kontaktet në fushën e turizmit, pavarësisht pandemisë së koronavirusit. Sot, u zhvillua një takim…

KOSOVA

Projekte të përbashkëta, Rotary Club Haifa dhe Rotary Club Prishtina International nënshkruajnë marrëveshjen

Rotary Club Haifa (Izrael) dhe Rotary Club Prishtina International (Kosovë) do të vijojnë zyrtarisht me projektet e tyre të bashkëpunimit.…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…