Netanyahu: Një fitore e pabesueshme, një arritje e jashtëzakonshme

Kryeministri aktual pritet të formojë qeverinë e pestë nën drejtimin e tij, një rekord absolut në Izrael


Kryeministri Benjamin Netanjahu deklaroi një “fitore të pabesueshme” pasi rezultatet për zgjedhjet e përgjithshme të Izraelit të martën treguan partinë e tij, Likud, dhe koalicionin e djathtë, me një avantazh të qartë.

“Ky është një arritje e paimagjinueshme,” Netanjahu u tha mbështetësve të përhershëm në selinë e Partisë Likud në Tel Aviv në orët e para të mëngjesit të së mërkurës.

“Një natë me fitore të jashtëzakonshme. Jam shumë e emocionuar që njerëzit e Izraelit më besuan edhe njëherë për herë të pestë dhe me besim më të madh. Unë besoj se Perëndia dhe historia i dhanë popullit hebre një tjetër mundësi për ta kthyer vendin e tyre në një komb të fortë dhe për këtë po punoj, “tha ai.

Likud ka 27% të votave, përpara “Kahol veLavan” me 25.9%.

Megjithatë, kreu izraelit tha se ka folur me një numër të krerëve të krahut të djathtë dhe “pothuajse të gjithë” kanë deklaruar se do ta mbështesin atë për të formuar qeverinë e ardhshme.

Gazeta e madhe izraelite “Israel Hayom” shkruan se, gjithashtu se Netanyahu mund t’i kërkojë udhëheqësit të partisë Kulanu, Moshe Kahlon, një ish-anëtar i partisë Likud, që të bashkohet me Likudin, duke e bërë atë partinë më të madhe.

Kahlon ka thënë tashmë se do të mbështesë Netanjahun si Kryeministër.

“Qeveria e ardhshme do të jetë një qeveri e krahut të djathtë. Megjithatë, unë kam ndërmend të bëhem kryeministër i të gjithë izraelitëve, të drejtë dhe të majtë, si çifutët dhe jo hebrenjtë”, tha i emocionuar Netanyahu në fjalimin e tij të fitores.

“Ne e dimë se kryeministri i ardhshëm i Izraelit do të jetë Netanjahu”, tha zëvendësministri i Jashtëm Tzipi Hotovely. “Për momentin ai po krijon koalicionin e tij të ardhshëm”.

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Almira Emiri flet për “The Albanian”: Koncertet “IsrAlb Fest” janë dashuria ime e madhe

Pianistja e mirënjohur shqiptare, Almira Emiri, prej 24 vitesh jeton në Budapest të Hungarisë, me një karrierë të suksesshme ndërkombëtare.…

SPYZONE

A është “Carmel”, e ardhmja e pushkës izraelite?

Pushka automatike “Carmel” mund të jetë revolucioni i ardhshëm. Një armë e qëndrueshme dhe e besueshme, mund të jetë një…