Izraeli, 7.5 miliardë dollarë në 2018 nga eksportet ushtarake

Vëllimi i shitjeve të kompanive të mbrojtjes izraelite pasqyroi dhjetëra marrëveshje në mbarë botën.Eksportet ushtarake të Izraelit arritën në 7.5 miliardë dollarë në 2018, sipas shifrave të publikuara sot nga Ministria e Mbrojtjes.

Sipas shifrave nga Drejtoria e Bashkëpunimit Ndërkombëtar për Mbrojtjen e Ministrisë së Mbrojtjes (SIBAT), një e katërta e produkteve të mbrojtjes të eksportuara vitin e kaluar ishin sistemet e raketave dhe sistemet e mbrojtjes kundër raketave. Mjetet ajrore pa pilot (UAVs) përbënin 15% të eksporteve të mbrojtjes, sistemet radar dhe të luftës elektronike 14%, stacionet e armëve 12%.

Eksporte të tjera ishin në sistemet optronike, sistemet satelitore dhe hapësinore, dhe produktet kibernetike.

46% e eksporteve të mbrojtjes izraelite ishin në rajonin e Paqësorit aziatik, 26% në Evropë, 20% në Amerikën e Veriut, 6% në Amerikën Latine dhe 2% në Afrikë.

Drejtori i SIBAT,  Gjeneral Brigade. (I tërhequr) Mishel Ben Baruch tha se vëllimi i shitjeve të kompanive të mbrojtjes izraelite pasqyroi dhjetëra marrëveshje në mbarë botën.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…