Startapet izraelite akumolojnë 1.55 mld dollarë në tremujorin e parë 2019

Në total u nënshkruan 128 marrëveshje, dy prej tyre me më shumë se 100 milionë dollarëStartapet izraelite akumuluan 1.55 miliardë dollarë në 128 marrëveshje në tremujorin e parë të vitit 2019, raporton IVC – ZAG S & W, me një rritje prej 28% në terma të kapitalit nga tremujori i parë 2018 dhe 15% në numrin e marrëveshjeve.u

Në tremujorin e parë të vitit 2019 kishte pesë marrëveshje shumë të mëdha financimi mbi 50 milionë dollarë, dy prej të cilave ishin më të mëdha se 100 milionë dollarë secila: Innoviz (132 milionë dollarë) dhe DriveNets (110 milionë dollarë).

Këto dy mega-marrëveshje kapën 16% të kapitalit të ngritur në tremujorin e parë të vitit 2019, shkruan portali ekonomik izraelit, Globes.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Kryeministri më jetëgjatë dhe më i suksesshëm i Izraelit

Në vitin 2009, ekspertët e përshkruan Benjamin Netanyahun si një udhëheqës të dobët, qeveria e të cilit ishte e destinuar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…