Jepet leja për kullën 120-katëshe, më e larta në Izrael

Aktualisht, kulla më e lartë në Izrael është 61 kate: Azrieli Sarona në Tel Aviv.Bashkia e Ramat Gan, një qytet ngjitur me Tel Avivin dhe ku ndodhet Israel Diamond Exchange, aprovoi lejen për ndërtimin e një kulle 120-katëshe. Së bashku me të do të ndërtohet në këtë kompleks, edhe dy kulla shoqëruese: 88 dhe 77 kate.

Azrieli Sarona

Ajo do të jetë 520 metra e lartë, duke qenë ajo më e larta në Izrael, duke kaluar kështu kullën 300 metra të lartë, 91 kate, Azrieli Center, e cila është në ndërtim e sipër, dhe kullën Bein Arim Tower në Tel Aviv: 100 kate, 400 metra e lartë.

Aktualisht, kulla më e lartë në Izraeli është 61 kate, 238.5 metra e lartë: Azrieli Sarona në Tel Aviv.

Azrieli Center

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Kryeministri më jetëgjatë dhe më i suksesshëm i Izraelit

Në vitin 2009, ekspertët e përshkruan Benjamin Netanyahun si një udhëheqës të dobët, qeveria e të cilit ishte e destinuar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…