Hillel Fuld: Hologramat 3D shpëtojnë jetë

Ndonjëherë, një produkt flet vetë. Potenciali i një hologrami 3D në kohë reale të zemrës? E pra, është thjesht e pafundme. Tregu global i ndërhyrjeve kardiologjike pritet të arrijë në 33.3 miliardë dollarë deri në vitin 2025.Nga HILLEL FULD, Jerusalem Post

Gjatë viteve, duke mbuluar dhe punuar në sektorin e teknologjisë izraelite, unë kam parë pjesën time të respektuar të inovacionit të shquar. Në fakt, tashmë është një konsensus global që Izraeli është një forcë që duhet të llogaritet në ekosistemin global të teknologjisë. Vetëm në tremujorin e parë të vitit 2019, kompanitë izraelite ngritën investime mbi 1.5 miliard dollarë.

Duke patur mundësinë të shohin shumë nga novacionet e mrekullueshme që dalin nga Izraeli – nëse ajo përfshin dronë ose makina autonome, printera të lëvizshëm, motorë masiv të rekomandimit për përmbajtjen e internetit që u shërbejnë miliarda njerëzve ose gjëra të tjera të panumërta – jo shumë shpesh një teknologji e re më ka lënë pa fjalë.

Sidoqoftë, kur themeluesi dhe CEO i OurCrowd, Jon Medved, publikoi një artikull në Facebook javën e kaluar me titullin “Israeli Firm’s Holographic Imaging Tech Used in 1st Live Medical Procedure “, më duhej të dija më shumë. Dhjetë minuta më vonë unë pata një email në adresën time nga Jon, që më prezantoi tek bashkëthemeluesi dhe CEO i RealView Imaging, Aviad Kaufman.

Një javë më vonë, pas studimit të kësaj kompanie dhe asaj që ajo ka ndërtuar, të them të vërtetën, unë ende po përpiqem ta rrotulloj kokën time rreth saj.

Si do të ishte po ta fillojmë nga fundi? Më 2 prill 2019, Presidenti Reuven Rivlin zbuloi RealVieë Imaging dhe teknologjinë e kompanisë, e cila ishte përdorur për herë të parë në Qendrën Kardiologjike të Peter Munk në Spitalin e Përgjithshëm të Torontos në Kanada. Ai e quajti atë “Një nga projektet më emocionuese dhe inovative midis Izraelit dhe Kanadasë”. Ishte hera e parë që teknologjia e RealView u përdor “në terren”.

Drejtori mjekësor i qendrës, Dr. Barry Rubin, tha: “Kjo ngjarje unike dhe e pashembullt paraqet një zbulim të madh në aftësinë tonë për të parë brenda zemrës pa bërë një prerje dhe do t’u lejojë mjekëve tanë të trajtojnë sëmundjet e zemrës me besim dhe saktësi të jashtëzakonshme”.

Procedura e parë për të cilën ata përdorën sistemin e imazhit holografik ishte një zëvendësim i valvulës mitrale, një procedurë minimale invazive që zëvendësoi një valvul kirurgjike të lodhur. Në vend të heqjes së valvulës së sëmurë të vjetër, procedura zëvendëson valvulën pa bërë një prerje në gjoks.

Ja se si funksionon: Hologrami shfaqet në madhësië e saj jetësore, imazhi 3D i zemrës në një distancë të afërt, që lundron në hapësirë ​​mbi pacientin dhe lejon mjekun që vepron për të eksploruar, rrotulluar dhe ndajë hologramin e zemrës, në kohë reale, gjatë procedurës.

Ndonjëherë, një produkt flet vetë. Potenciali i një hologrami 3D në kohë reale të zemrës? E pra, është krejtësisht e pafundme.

RealView Imaging u themelua në vitin 2008 nga Aviad Kaufman, Shaul Gelman dhe Prof. Carmel Rotschild. Dr. Shimon Eckhouse është investitori themelues dhe kryetari i bordit të kompanisë. Ideja themelore në themelimin e kompanisë ishte të mbështeste mjekët me informacione mjekësore 3D të përkryer të vizualizuara dhe të përdorshme në kohë reale.

Për të lejuar krijimin e hologrameve 3D reale, si dhe aftësinë për të bashkëvepruar me ta, ekipi duhej të shpikte dhe të zhvillonte një teknologji tërësisht të re për të krijuar produktin e parë të vërtetë bazuar në holografinë e bazuar në ndërhyrje (teknologjia Digital Light Shaping).

Thjesht, RealView krijon të vetmet hologramë 3D të vërtetë interaktivë, që mundësojnë vizualizim përfundimtar 3D – duke parë vëllime të vërteta që fluturojnë në ajër ose të pozicionuara në mënyrë të saktë brenda pacientit, ndërveprim të saktë me rreze të ngushtë – duke eksploruar, duke prekur dhe manipuluar drejtpërdrejt, dhe aftësinë për të përjetuar përdorim të zgjatur pa ndonjë lodhje apo përzierje (që është kufizimi kyç me të gjitha teknologjitë e tjera 3D), për të përmendur disa nga avantazhet e tij.

Mundësia e TREGUT për kompaninë është hendeku midis cilësisë së shkëlqyer të të dhënave mjekësore 3D, e cila sot është blerë dhe përdorur me teknologji të imazhit si 3D-CT, ultratinguj 3D, angiografi 3D dhe lundrimi 3D dhe mjetet relativisht të dobëta që përdoren aktualisht për të prezantuar këto të dhëna të vlefshme në 3D reale dhe në kohë reale (aktualisht sot kryen vetëm në ekranet 2D).

Duke “shtypur” të gjitha të dhënat 3D në dritë në dorën e operatorit, krijohet një hologram 3D, prandaj “i lirojnë” të dhënat nga kufijtë e një ekrani 2D dhe duke i lejuar operatorit të mbajë në mënyrë të saktë imazhin e zemrës së pacientit në të derisa organi po trajtohet. Kirurgët pastaj jo vetëm që mund ta shohin në mënyrë të përkryer anatominë, gjendjen klinike dhe vendndodhjen e saktë të veglave që ata përdorin në lidhje me indet, por gjithashtu mund të manipulojnë holografikën-dixhitale pa bërë asnjë për të prerë, shënuar, matur dhe kryer ndonjë eksplorim tjetër të imazhit në kohë-reale për nevojën e tyre klinike në atë moment.

Tregu global i ndërhyrjeve kardiologjike pritet të arrijë në 33.3 miliardë dollarë deri në vitin 2025. Kërkesa në rritje për procedurat minimale invazive të zemrës do të jetë ndër nxitësit kryesorë të rritjes për tregun 3D të imazheve, pasi këto procedura janë shumë të varura nga imazhimi 3D me cilësi të lartë.

RealView Imaging e ka ndërtuar këtë teknologji novatore me vetëm 12 punonjës dhe një zyrë qendrore në Yokne’am në Galile. Kompania ka ngritur mbi 20 milionë dollarë deri më sot, duke përfshirë një investim të fundit nga OurCrowd.com, si dhe nga Autoriteti i Inovacionit izraelit, i njohur më parë si Shefi Shkencor (Chief Scientist).

Pas tetë viteve të zhvillimit të teknologjisë dhe produktit, kompania tani po hyn në fazën e komercializimit.

Sa i përket produktit aktual, sistemi holografik HOLOSCOPE është menduar fillimisht për përdorim gjatë procedurave minimale invazive të zemrës, për të mundësuar vizualizimin intuitive 3D të zemrës së trajtuar aktualisht, strukturat rrethuese dhe mjetet e përdorura gjatë procedurave, potencialisht duke rritur besimin dhe performancën.

Duke siguruar operatorët me anatomi aktuale të pacientit dhe mjete navigimi në pëllëmbë të duarve të tyre, dhe me vizualizim të shkëlqyer, ata mund ta kryejnë në mënyrë intuitive procedurën më shpejt dhe më efektivisht.

 

Duke qenë një nga lojtarët më të hershëm në këtë treg, kompania ka një portofol të fortë global IP (produkt hulumtues) dhe një portofol (mbi 35 patenta) në fushat e vizualizimit holografik dhe ndërveprimeve me hologramë. Ndërsa produkti i parë i kompanisë është në shënjestër për tregun e Imazheve Mjekësore, IP-ja dhe teknologjia e kompanisë janë relevante për vizualizimin dhe ndërveprimet me çdo të dhënë 3D në një numër tregjesh të mundshme të ardhshme duke përfshirë inxhinierinë, vizualizimin shkencor, arsimin dhe më shumë.

Kështu pra, çfarë ndodh më pas?

Brenda pak viteve të ardhshme, RealView Imaging ka në plan të komercializojë dhe të shesë sistemet holografike HOLOSCOPE në qendrat kryesore mjekësore, duke ndikuar ndjeshëm në botën e ndërhyrjeve kardiologjike. Paralelisht, ata planifikojnë të zhvillojnë produktin e gjeneratës së ardhshme – HOLOSCOPE- x – duke siguruar imazhin holografik të regjistruar në anatominë aktuale brenda pacientit për procedurat ndërhyrëse onkologjike (në krahasim me pamjen “në ajër” të produktit aktual për kardiologji ndërhyrëse).

Ky sistem holografik i gjeneratës së ardhshme bazohet në të njëjtat aftësi thelbësore dhe është i vetmi teknologji në botë që në thelb i siguron operatorët me “sytë me rreze X” të sakta, duke u lejuar atyre të shohin tekstualisht organin e trajtuar përmes pacientit pa bërë çdo prerje, dhe të arrijë drejtpërdrejtë objektivin, duke shmangur dëmtimin e indeve përreth. Ky koncept i produktit ka gjeneruar interes të madh në disa nga qendrat më prestigjioze të onkologjisë dhe kompanitë kryesore mjekësore në botë.

Të gjithë kemi dëgjuar për hologramet 3D duke u bërë realitet. Disa prej nesh kanë shikuar edhe “të ashtuquajturat” hologramë në veprim në koncerte, por unë duhet ta pranoj, mendimi i përdorimit të një hologrami 3D për të vepruar në zemrën e njeriut nuk ishte diçka që mendova se do të shihja gjatë jetës sime. Unë kurrë nuk kam qenë më i lumtur që të kem qenë i gabuar për diçka.

RealView Imaging, mos e harroni këtë emër.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Një revolucion i qetë po ndryshon Lindjen e Mesme

Në Lindjen e Mesme, e cila ka jetuar me shumë dhunë për shumë kohë, paqja është e mundshme dhe mund…

SHQIPËRI

Qeveria e re izraelite duhet ta njohë më në fund Kosovën

Pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme të Kosovës – dhe admirimit të sinqertë të popullit të saj për shtetin hebre – Izraeli…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Misioni i Mossad për të kapur arkitektin e Holokaustit, Adolf Eichmann

Adolf Eichmann u kap nga shërbimi sekret izraelit në Argjentinë më 11 maj, saktësisht 60 vjet më parë sot; ai…