Niset çarteri i parë i IsrAir, turistët izraelitë nisin sezonin turistik drejt Shqipërisë

Vitin e kaluar vizituan Shqipërinë, rreth 15 mijë turistë izraelitë, ndërkohë që këtë vit ata do të jenë më të shumtë,


Sot, në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” do të mbërrijë çarteri i parë i kompanisë izraelite “IsraAir” me turistët e parë sezonalë izraelitë.

Lajmin e dha Ambasada e Shqipërisë në Izrael, përmes një postimi në Twitter.

“Përshëndesim fillimin e sezonit të ri turistik, sot datë 28 Prill, ora 20:00, me fluturimin e parë charter, Tel-Aviv – Tirane, nga kompania IsrAir”, shkruan ambasada shqiptare, e cila ka publikuar edhe fotot e rastit nga avioni me turistë izraelitë në avion.

Vitin e kaluar, sipas ambasadës, mbërritën në Shqipëri rreth 15 mijë turistë izraelitë, duke mbetur mjaft të kënaqur, ndërkohë që këtë vit ata do të jenë më të shumtë, kjo pasi edhe “IsrAir” do të fluturojë tri herë në javë deri në muajin tetor.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Kompozitori i famshëm izraelit, Boris Pigovat: “Lule Bore” e meriton të jetë himni i “IsraAlb”

Boris Pigovat është një nga emrat më të mëdhenj të muzikës izraelite dhe asaj botërore. Kënga e famshme shqiptare “Lule…

SPYZONE

Izraeli, 7.5 miliardë dollarë në 2018 nga eksportet ushtarake

Vëllimi i shitjeve të kompanive të mbrojtjes izraelite pasqyroi dhjetëra marrëveshje në mbarë botën.