Totenhem-Ajaks, derbi “hebraik” në Champions? Ja përse…

Ajaksi është themeluar në vitin 1907, por historikisht është parë në Holandë si një ekip me “rrënjë hebraike”. Edhe Totenhami, i themeluar në 1882, historikisht ka një mbështetje të madhe nga komunitetet e hebrenjve na Londrën Lindore dhe VerioreKur Totenhemi dhe Ajaksi u përballen dje në Londër, dhe sërish do të rindeshen në Amsterdam javën e ardhshme, jo të gjithë e dinë se ai ishte një derbi midis dy ekipeve që konsiderohen si ekipe hebrenjsh, pasi mbështeten masivisht nga hebrenjtë e Anglisë dhe ata të Holandës.

Ajaksi fitoi 1-0 duelin e parë të gjysmëfinaleve të Ligës së Kampioneve në “Tottenham Hotspur” në Londër, ndërsa kalimi në finale do të zgjidhet në Amsterdam.

Të pranishëm në stadiumin e Totenhemit ishin edhe tifozë izraelitë, ku nuk munguan të shpalosin edhe flamurin e tyre, siç e tregon edhe ky artikull i gazetës izraelite, “Israel Hayom” (Izraeli Sot).

Në fakt, Ajaksi është themeluar në vitin 1907, 112 vjet më parë, por historikisht, Ajaksi është parë në Holandë si një ekip me “rrënjë hebraike”. Ajaksi nuk është zyrtarisht ekip jehudit, por ai pati një imazh hebraik në vitet 1930, kur stadium i tij ishte pranë lagjes së hebrenjve në Amsterdam.

Një nga nofkat e Ajaksit është “de Joden” (Hebrenjtë).

 

Edhe Totenhami, i themeluar 136 vjet më parë (1882), historikisht ka një mbështetje të madhe nga komunitetet e hebrenjve na Londrën Lindore dhe Veriore, madje një të tretat e tifozëve në vitet 1930 ishin hebrenj, ndërkohë që sot mendohet se zënë 5%.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…