Totenhem-Ajaks, derbi “hebraik” në Champions? Ja përse…

Ajaksi është themeluar në vitin 1907, por historikisht është parë në Holandë si një ekip me “rrënjë hebraike”. Edhe Totenhami, i themeluar në 1882, historikisht ka një mbështetje të madhe nga komunitetet e hebrenjve na Londrën Lindore dhe VerioreKur Totenhemi dhe Ajaksi u përballen dje në Londër, dhe sërish do të rindeshen në Amsterdam javën e ardhshme, jo të gjithë e dinë se ai ishte një derbi midis dy ekipeve që konsiderohen si ekipe hebrenjsh, pasi mbështeten masivisht nga hebrenjtë e Anglisë dhe ata të Holandës.

Ajaksi fitoi 1-0 duelin e parë të gjysmëfinaleve të Ligës së Kampioneve në “Tottenham Hotspur” në Londër, ndërsa kalimi në finale do të zgjidhet në Amsterdam.

Të pranishëm në stadiumin e Totenhemit ishin edhe tifozë izraelitë, ku nuk munguan të shpalosin edhe flamurin e tyre, siç e tregon edhe ky artikull i gazetës izraelite, “Israel Hayom” (Izraeli Sot).

Në fakt, Ajaksi është themeluar në vitin 1907, 112 vjet më parë, por historikisht, Ajaksi është parë në Holandë si një ekip me “rrënjë hebraike”. Ajaksi nuk është zyrtarisht ekip jehudit, por ai pati një imazh hebraik në vitet 1930, kur stadium i tij ishte pranë lagjes së hebrenjve në Amsterdam.

Një nga nofkat e Ajaksit është “de Joden” (Hebrenjtë).

 

Edhe Totenhami, i themeluar 136 vjet më parë (1882), historikisht ka një mbështetje të madhe nga komunitetet e hebrenjve na Londrën Lindore dhe Veriore, madje një të tretat e tifozëve në vitet 1930 ishin hebrenj, ndërkohë që sot mendohet se zënë 5%.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Një revolucion i qetë po ndryshon Lindjen e Mesme

Në Lindjen e Mesme, e cila ka jetuar me shumë dhunë për shumë kohë, paqja është e mundshme dhe mund…

SHQIPËRI

Qeveria e re izraelite duhet ta njohë më në fund Kosovën

Pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme të Kosovës – dhe admirimit të sinqertë të popullit të saj për shtetin hebre – Izraeli…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Misioni i Mossad për të kapur arkitektin e Holokaustit, Adolf Eichmann

Adolf Eichmann u kap nga shërbimi sekret izraelit në Argjentinë më 11 maj, saktësisht 60 vjet më parë sot; ai…