Investoi vetëm 10 mijë USD dhe fitoi 750 milionë: kjo është historia e Shmuel Harlap

Sipërmarrësi izraelit Shmuel Harlap  ka pasuri prej 1.7 miliardë dollarësh, duke qenë njeriu i 1349-ti në botë (sot, 24 maj 2019,”Forbes”).


Sipërmarrësi izraelit Shmuel Harlap  ka pasuri prej 1.7 miliardë dollarësh, duke qenë njeriu i 1349-ti në botë (sot, 24 maj 2019,”Forbes”).

Por, pasurimi i tij dhe përfshirja në “elitën” e njerëzve më të pasur në planet, ka një histori të veçantë. Ai quhet në Izrael që “i shtoi vetes 1 miliard dollarë brenda një nate”.

Harlap, sot 73 vjeç, investoi vetëm 10 mijë dollarë në startupin e teknologjisë së makinave, Mobilye në vitin 2001, duke përfituar kështu 7.2% të aksioneve.

Në vitin 2017, Intel e bleu Mobileye për shumën e 15.3 miliardë dollarëve në “cash”. E gjitha shuma e investimit të Harlap në 16 vjet ishte 12 milionë dollarë, por ai fitoi 60 herë më shumë.

Harlap arkëtoi një shumë neto prej 750 milionë dollarësh nga marrëveshja me Intel, duke “shtyrë” atë në listën e miliarderëve.

Shmuel Harlap është gjithashtu, president dhe aksionar në Colmobil, importuesi më i madh i makinave në Izrael, të cilën babai i tij, Amichai, e mori atë në vitin 1962, duke blerë një “franchise” të importimit të makinave Mercedes-Benz në Izrael. In 1988, kompania nisi të importojë makina Mitsubishi, dhe më pas në 1990 makina japoneze Subarus.

Harlap vazhdon të investojë në startupet izraelite, veçanërisht në sigurinë kibernitike, nanoteknologjinë dhe industrinë e shkencave të jetës.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…