Historia e hirushes izraelite, Sofia Mechetner, nga pastruese në fytyrën e Dior

Lartësia: 180 cm. Sytë: blu. Flokët: bionde. Gjoksi: 84. Mesi: 60. Të pasmet: 88. Këpucët: 41. Kjo është Sofia Mechetner. 18 vjeçe. Modele izraelite. Fytyra e Dior.


Lartësia: 180 cm. Sytë: blu. Flokët: bionde. Gjoksi: 84. Mesi: 60. Të pasmet: 88. Këpucët: 41. Kjo është Sofia Mechetner. 18 vjeçe. Modele izraelite. Fytyra e Dior.

Shtëpisë së modës franceze, e themeluar në vitin 1946 nga Christian Dior dhe që sot numëron 90 mijë punonjës dhe një xhro prej 42 miliardë dollarë.

Sofia Mechetner, e lindur, më 4 dhjetor 2000 në Holon, – qytet pranë Tel Avivit – ka qenë qysh prej moshës 14 vjeçe (korrik 2015), për të qenë fytyra e Dior.

Puna e saj e parë e modelimit për Dior Haute Couture ka qenë për koleksionin Vjeshtë Dimër 2015-2016 në Paris Fashion Ëeek.

Kontrata e saj është 1 milion shekel në vit, ose rreth 280 mijë dollarë.

Tashmë, Sofia Mechetner ka kontrata pune edhe me Channel, por ajo ka sfiluar edhe për Marc Jacobs, Miu Miu, Alexander McQueen, Mugler, Stella McCartney, Sonia Rikel, Eli Saab, Karl Lagerfeld and Valentino.

Historia e Sofia Mechetner është gati një përrallë: “nga pastruese shtëpie në majë të botës”, shkruan portal izraelit mako.co.il, që veçon faktin se Sofia pastronte, gatuante dhe kujdesej për motrën Nicole (11) dhe merrte vëllain e saj, Max (9) nga kopshti, pasi nëna e saj punonte për t’i ushqyer.

“Sofia shëtiste në rrugët e Parisit, u pikas nga projektuesi kryesor I Dior (Raf Simmons) dhe u përzgjodh fytyra e tij. Diçka e arritur kurrë më parë nga një izraelite”, shton portali.

“Forbes Israel” e ka përfshirë 17-vjeçaren Sofia Mechetner në listën e “liderve nën 30 vjeç që po vizatojnë fytyrën e Izraelit për vitin 2018”.

Sofia është një përfaqësuese e Factory 54, një importues i brendeve të modës së lartë në Izrael dhe dizenjueses së fustaneve të nuseve, Dana Harel.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023