Historia e hirushes izraelite, Sofia Mechetner, nga pastruese në fytyrën e Dior

Lartësia: 180 cm. Sytë: blu. Flokët: bionde. Gjoksi: 84. Mesi: 60. Të pasmet: 88. Këpucët: 41. Kjo është Sofia Mechetner. 18 vjeçe. Modele izraelite. Fytyra e Dior.


Lartësia: 180 cm. Sytë: blu. Flokët: bionde. Gjoksi: 84. Mesi: 60. Të pasmet: 88. Këpucët: 41. Kjo është Sofia Mechetner. 18 vjeçe. Modele izraelite. Fytyra e Dior.

Shtëpisë së modës franceze, e themeluar në vitin 1946 nga Christian Dior dhe që sot numëron 90 mijë punonjës dhe një xhro prej 42 miliardë dollarë.

Sofia Mechetner, e lindur, më 4 dhjetor 2000 në Holon, – qytet pranë Tel Avivit – ka qenë qysh prej moshës 14 vjeçe (korrik 2015), për të qenë fytyra e Dior.

Puna e saj e parë e modelimit për Dior Haute Couture ka qenë për koleksionin Vjeshtë Dimër 2015-2016 në Paris Fashion Ëeek.

Kontrata e saj është 1 milion shekel në vit, ose rreth 280 mijë dollarë.

Tashmë, Sofia Mechetner ka kontrata pune edhe me Channel, por ajo ka sfiluar edhe për Marc Jacobs, Miu Miu, Alexander McQueen, Mugler, Stella McCartney, Sonia Rikel, Eli Saab, Karl Lagerfeld and Valentino.

Historia e Sofia Mechetner është gati një përrallë: “nga pastruese shtëpie në majë të botës”, shkruan portal izraelit mako.co.il, që veçon faktin se Sofia pastronte, gatuante dhe kujdesej për motrën Nicole (11) dhe merrte vëllain e saj, Max (9) nga kopshti, pasi nëna e saj punonte për t’i ushqyer.

“Sofia shëtiste në rrugët e Parisit, u pikas nga projektuesi kryesor I Dior (Raf Simmons) dhe u përzgjodh fytyra e tij. Diçka e arritur kurrë më parë nga një izraelite”, shton portali.

“Forbes Israel” e ka përfshirë 17-vjeçaren Sofia Mechetner në listën e “liderve nën 30 vjeç që po vizatojnë fytyrën e Izraelit për vitin 2018”.

Sofia është një përfaqësuese e Factory 54, një importues i brendeve të modës së lartë në Izrael dhe dizenjueses së fustaneve të nuseve, Dana Harel.

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike