Për agjentet femra të Mossad, jeta është si një “spy movie”, ja si “Cindy” e joshi…

Për agjentet femra të Mossad, jeta është si një “spy movie” – edhe pse jo gjithmonë aq joshës. Bota e tyre është  botë e intrigave, netë pa gjumë dhe, ndonjëherë, flirt, në kushtet e gjithnjë në rrezik tek përgjojnë, të gjitha për hir të shtetit, me presione të pafundme për familjet e tyre.


Thyerja e misterit të pesë agjenteve femra të Mossadit,  të rangut të lartë, flasin rreth përparësive që ato kanë spiunet  femra, rreziqet dhe kostot e punës së tyre, dhe deri ku arrijnë kufinjtë e tyre.

Për agjentet femra të Mossad, jeta është si një “spy movie” – edhe pse jo gjithmonë aq joshës. Bota e tyre është  botë e intrigave, netë pa gjumë dhe, ndonjëherë, flirt, në kushtet e gjithnjë në rrezik tek përgjojnë, të gjitha për hir të shtetit, me presione të pafundme për familjet e tyre.

Për herë të parë, pesë femra agjente të Mossad dalin në publik këtë javë, gjatë një interviste në një gazetë Izraelite, duke i dhënë lexuesit një paraqitje të shkurtër e të vogël, nga këndvështrimi femëror, i aktiviteteve klandestine të shërbimit të fshehtë të Izraelit. Ato folën për përdorimin e dredhive të tyre femërore në shërbim të shtetit, dhe gjithashtu rreth limiteve që ato kanë. Pa marrë parasysh se sa jetike është misioni, ka disa kufinj,të cilët i kanë bërë të qartë, që ato nuk do ti kalojnë, dhe nuk do tu kërkohet për ti kaluar.

Femrat, të cilat të gjitha mbajnë gradën e komandantit ose më të lartë (ekuivalent i gjeneral-brigadierë apo kolonelëve në IDF), kanë qenë të përfshira në disa prej operacioneve më të guximshme dhe të rëndësishme të agjencisë.

Një nga agjentet, me pseudonimin Yael, tregoi se flirtimi është lojë e drejtë kur është fjala për sigurinë kombëtare. Ajo i tha revistës se gratë mbajnë disa “avantazhe” mbi meshkujt : “Një mashkull që dëshiron për të fituar qasje në një zonë të ndaluar ka më pak shanse për ta arritur … Një grua e buzëqeshur ka një shans më të madh për sukses.”

“Ne përdorim feminitet tonë, sepse çdo mjet është i vlefshëm,” konfirmoi EFRAT, komandantia më e lartë femër,për operacionet në Mossad. “Por edhe në qoftë se ne mendojmë se mënyra për të çuar përpara misionin është  të fjeturit me shefin e stafit të Presidentit Iranian, askush në Mossad nuk do të na lejojë për ta bërë atë. Agjentet femra nuk përdoren për qëllime seksuale. Ne flirtojmë, por seksi është i ndaluar për ne. ”

Një nga operacionet më në zë të Mossad-it që ka përdorur  agjentet femra, ishte ai në vitin 1987, kur një agjente femër, “Cindy,”  joshi Mordechai Vanunu – një teknik bërthamor në uzinën Dimona, i cili shiste  “sekretet e arsenalit bërthamor të Izraelit” për te Sunday Times – nga Londra në Itali. Vanunu u drogua dhe pastaj u mbart në Izrael në një anije për tu përballuar me gjyqin.

EFRAT vuri në dukje me urtësi se ajo e di se   “jeta e saj nuk është e gjatë” në qoftë se ajo është kapet – dhe tha se kjo është një rrezik që ajo është e gatshme për të marrë për hir të sigurisë kombëtare të Izraelit.

Një tjetër agjente, Ella, foli për ndikimin e punës në jetën e saj familjare: ” Kam lënë një shtëpi të sigurt, burri im dhe tre fëmijët e vegjël flejnë në mënyrë të qetë në shtretërit e tyre .”

Ajo u shpreh se rekrutumi i agjenteve femra është e vështirë -mënyra e jetesës është shumë kërkuese për shumë gra që janë duke  ngritur një familje, prandaj, kështu që një pjesë e mirë e agjenteve femra janë të beqare – dhe të tjerat shtrëngohen nën presionin.

Por, ish-shefi i Mossad, Tamir Pardo, në një nga komentet e rralla , vlerësoi gratë e MOSAD-it si agjente të jashtëzakonshme. Ai foli m superlativa rreth kapacitetit të tyre për të kryer multi-detyrat që atyre u jepen , dhe tha se “ato kanë arritur të mundin egon e tyre për të arritur qëllimet.”

“Në kundërshtim me stereotipet, ju shihni se aftësitë e grave janë superiore ndaj meshkujve në aspektin e të kuptuarit të territorit e të situatave. Kur ato janë të mira, ato janë shumë të mira, e s’mund ta mohojmë. ” – Shton Pardo.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Shpëtoi në Shqipëri, Meta dekoron personalitetin amerikano-izraelit Dr. Ichak Kalderon Adizes

Për t’i shpëtuar Holokaustit, familja e Ichak Adizes u strehua në Shqipëri duke pretenduar se nuk ishin hebre por muslimanë,…

KOSOVA

Kosova midis 100 Kombeve në Jerusalem

Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit (ICEJ) organizon marshin e kombeve drejt Jerusalemit çdo vit. Kosova bëhet vendi i 100-të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…