Tre izraelitë pijnë kafe, diskutojnë një ide dhe fitojnë… 2.1 miliardë dollarë

Imperva u themelua nga tre izraelitë Shlomo Kramer, Mickey Boodaei dhe Amichai Shulman. Kompania private e kapitalit amerikan Thoma Bravo blen kompaninë e sigurisë në internet Imperva


Kompania private e kapitalit amerikan Thoma Bravo është duke blerë kompaninë e sigurisë në internet Imperva për 2.1 miliardë dollarë, një çmim 30% mbi çmimin e aksionit.

Bazuar në Redwood Shores, California, Imperva u themelua nga tre izraelitë Shlomo Kramer, Mickey Boodaei dhe Amichai Shulman.

Edhe pse shumica e operacioneve të saj janë në SHBA, Imperva ka rreth 500 punonjës në zyrat e saj në Tel Aviv dhe Rehovot.

Imperva është ofruesi kryesor i të dhënave dhe zgjidhjeve të sigurisë së aplikacionit që mbrojnë informacionin kritik të biznesit në cloud dhe në lokal.

E themeluar në vitin 2002, ajo ka një histori të qëndrueshme rritjeje dhe suksesi, duke gjeneruar 264 milionë dollarë në vitin 2016, dhe ka mbi 5.200 klientë dhe më shumë se 500 partnerë në 100 vende të botës.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…