Google Suggest u zhvillua nga Yossi Matias, shkencëtari izraelit dhe zv.presidenti i Google

Yossi Matias ka udhëhequr zhvillimet në prodokte të tilla si, Google Trends, Google Insights for Search, Google Suggest, Google Visualization API, Ephemeral IDs për IoT dhe Google Duplex. Ai është shpikës i 45 patentave të ndryshme.


Gjiganti amerikan i internetit, Google, ka kërkuesin izraelit, Yossi Matias si zëvendëspresident të saj.

Matias, profesor i Departamentit të Shkencës dhe Informatikës në Universitetin e Tel Aviv, është drejtori i përgjithshëm i qendrës për Kërkim dhe Zhvillim të Google në Izrael.

Ai ka udhëhequr zhvillimet në produkte të tilla si, Google Trends, Google Insights for Search, Google Suggest, Google Visualization API, Ephemeral IDs për IoT dhe Google Duplex. Ai është shpikës i 45 patentave të ndryshme.

Prof.Matias u bashkua me Google 12 vjet më parë, për të inauguruar qendrën R & D në Tel Aviv, kur punojnë më shumë se 400 inxhinierë.

Nën drejtimin e tij qendra e kërkimeve në Izrael ka zhvilluar teknologji kyçe në fushat e kërkimit, analizës së të dhënave, Gmail, Youtube si dhe infrastrukturës së internetit.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…