“XM Cyber”, platforma e ish-shefit të Mossadit që zbulon terroristët

E themeluar në vitin 2016, ekipi i XM Cyber ​​përfshin ish-ushtarakë, ekspertë kibernetikë në zyrat e startapit në Izrael, SHBA dhe Australi. Kompania ofron një platformë që simulon një kërcënim kibernetik dhe që vazhdimisht monitoron softuerët dhe sistemet e IT për të zbuluar shtigjet e mundshme të sulmeve.


“XM Cyber”, një startap i sigurisë kiberntike në internet, i bashkëthemeluar nga ish-drejtori tashmë në pension i Mossadit, Tamir Pardo, grumbulloi 22 milionë dollarësh në një raund financimi të Series A.

Raundi u drejtua nga programi i investimeve Nasdaq, Nasdaq Ventures, me pjesëmarrjen e investitorëve duke përfshirë Macquarie Capital, Our Innovation Fund LP dhe UST Global.

Raundi i çon fondet e XM Cyber ​​në 32 milionë dollarë.

E themeluar në vitin 2016, ekipi i XM Cyber ​​përfshin ish-ushtarakë, ekspertë kibernetikë në zyrat e startapit në Izrael, SHBA dhe Australi. Kompania ofron një platformë që simulon një kërcënim kibernetik dhe që vazhdimisht monitoron softuerët dhe sistemet e IT për të zbuluar shtigjet e mundshme të sulmeve.

XM Cyber, në një kuptim, kryen një rrjet MRI që identifikon të gjitha shtigjet e fshehura që mund të përdoren nga sulmuesit për të anashkaluar masat tradicionale të sigurisë kibernetike, tha për “Calcalist”, CEO i XM Cyber ​​dhe bashkëthemeluesi Noam Erez.

Teknologjia e kompanisë gjeneron gjithashtu një raport automatik që detajon pikat e dobëta dhe si t’i sigurojë ato, tha ai.

XM Cyber ​​nuk zbulon klientët e saj, por thotë se ato përfshijnë institutet kryesore financiare dhe agjencitë e infrastrukturës kritike në Amerikën e Veriut, Evropë, Izrael dhe Australi. Kompania kishte klientë pagues klientët që para se të ekzistonte modaliteti i vjedhjeve ekzistuese tetë muaj më parë, tha Erez.

Kompania synon të përdorë fondet për të rritur praninë e saj globale.

Burimi: Calcalist

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…