Deutsche Bank zgjedh teknologjinë izraelite për të menaxhuar 700 mld usd asete

Skyline AI përdor teknologji “machine learning” për të analizuar të dhënat nga më shumë se 130 burime


DWS Group GmbH & Co. KGaA, krahu i menaxhimit të aseteve të Deutsche Bank AG, njoftoi se do të fillojë përdorimin e teknologjisë nga startapi Skyline AI Ltd. i pasurive të paluajtshme me qendër në Ney York, për të menaxhuar investimet e saj të pasurive të patundshme.

DWS ka asete me vlerë rreth 700 miliardë euro nën menaxhim.

Skyline AI përdor teknologji “machine learning” për të analizuar të dhënat nga më shumë se 130 burime dhe për të gjetur marrëveshje fitimprurëse të pasurive të paluajtshme nëpërmjet parametrave faktorë duke përfshirë gjendjen e aseteve, cilësinë e menaxhimit dhe qasjen në objektet publike.

(Në foto themluesit: Or Hiltch, Iri Amirav, Amir Leitersdorf dhe Guy Zipori)

Kompania u themelua në vitin 2017 nga katër sipërmarrës izraelitë, të cilët më parë kanë themeluar startapin e video content, StreamRail Ltd., të blerë nga kompania izraelite e softuerëve dhe monetizimit,  IronSource Ltd. në vitin 2016.

Kompania ka grumbulluar deri tani 21 milionë dollarë nga investitorët, përfshirë Sequoia Capital Israel dhe TLV Partners .

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…