Kompania izraelite synon të vendosë një çip brenda trurit, për të shëruar sëmundjet

Një startup izraelit i neuroteknologjisë, i quajtur BrainQ, është duke ndërmarrë një sipërmarrje jo të zakonshme.


Një startup izraelit i neuroteknologjisë, i quajtur BrainQ, është duke ndërmarrë një sipërmarrje jo të zakonshme.

Kompania synon të integrojë trurin njerëzor me teknologjinë, duke vendosur një çip brenda “sistemit mendor”, për të kontrolluar kështu sëmundjet e mundshme, të tilla si Alezheimer, dhe disa sëmundje specifike për fëmijët

BrainQ shpreson se me teknikat e saj të mund të arrijë përmirësimin e jetës së pacientëve që janë paralizuar dhe pacientë me lëndime të palcës së shtyllës kurrizore.

Kompania neuroteknolologjike ka ende shumë pengesa, për të qartësuar përpara se teknologjia të jetë e mundshme për përdorim mjekësor, pasi duhet të kalojë testet klinike në trurin njerëzor dhe të marrë aprovimin për përdorim tregtar në SHBA në vitin 2020.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…