Teknikat e Mossadit, ja si nxënësja 12-vjeçare rrezoi për tokë agresorin me Krav Maga

Krav Maga, që do të thotë luftim përmes kontakteve në hebraisht,është një teknikë vetëmbrojtje e zhvilluar nga ushtria izraelite dhe e përdorur nga shërbimi sekret izraelit, Mossad. Krav Maga kombinon teknika të huazuara nga boksi, mai-tai, xhudo dhe mundje, të shoqëruara këto me dyluftimet trupore.


Një nxënëse 12-vjeçare nga shkolla Hampstead në Angli goditi me bërryl sulmuesin e saj dhe rrëzoi atë në tokë, duke përdorur teknikat e zhvilluara nga ushtria izraelite.

Ajo u sulmua nga pas në errësirë në Frognal, gjatë rrugës për në shtëpi menjëherë sapo kthehej nga një kurs Krav Maga në qendrën e e komunitetit hebre në qytetin e saj. Vogëlushja merrte mësime mbrojtje prej një viti. Ngjarja ka ndodhur ne vitin 2015.

Mësuesja e saj, Sarah Brendlor, nga qëndra Krav Maga në Londër, u shpreh për mediet britanike. “Unë jam shumë krenare për të. Ajo gjithmonë ka punuar fort gjatë seancave stërvitore. Ajo është e guximshme dhe reagoi në mënyrë perfekte ndaj sulmit të papritur dhe të rrezikshëm”.

Pas rrëzoi në tokë agresorin e saj, vajza vrapoi dhe thirri të ëmën e saj.

Krav Maga, që do të thotë luftim përmes kontakteve në hebraisht,është një teknikë vetëmbrojtje e zhvilluar nga ushtria izraelite dhe e përdorur nga shërbimi sekret izraelit, Mosad.

Krav Maga kombinon teknika të huazuara nga boksi, mai-tai, xhudo dhe mundje, të shoqëruara këto me dyluftimet trupore.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Shpëtoi në Shqipëri, Meta dekoron personalitetin amerikano-izraelit Dr. Ichak Kalderon Adizes

Për t’i shpëtuar Holokaustit, familja e Ichak Adizes u strehua në Shqipëri duke pretenduar se nuk ishin hebre por muslimanë,…

KOSOVA

Kosova midis 100 Kombeve në Jerusalem

Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit (ICEJ) organizon marshin e kombeve drejt Jerusalemit çdo vit. Kosova bëhet vendi i 100-të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…