Teknikat e Mossadit, ja si nxënësja 12-vjeçare rrezoi për tokë agresorin me Krav Maga

Krav Maga, që do të thotë luftim përmes kontakteve në hebraisht,është një teknikë vetëmbrojtje e zhvilluar nga ushtria izraelite dhe e përdorur nga shërbimi sekret izraelit, Mossad. Krav Maga kombinon teknika të huazuara nga boksi, mai-tai, xhudo dhe mundje, të shoqëruara këto me dyluftimet trupore.


Një nxënëse 12-vjeçare nga shkolla Hampstead në Angli goditi me bërryl sulmuesin e saj dhe rrëzoi atë në tokë, duke përdorur teknikat e zhvilluara nga ushtria izraelite.

Ajo u sulmua nga pas në errësirë në Frognal, gjatë rrugës për në shtëpi menjëherë sapo kthehej nga një kurs Krav Maga në qendrën e e komunitetit hebre në qytetin e saj. Vogëlushja merrte mësime mbrojtje prej një viti. Ngjarja ka ndodhur ne vitin 2015.

Mësuesja e saj, Sarah Brendlor, nga qëndra Krav Maga në Londër, u shpreh për mediet britanike. “Unë jam shumë krenare për të. Ajo gjithmonë ka punuar fort gjatë seancave stërvitore. Ajo është e guximshme dhe reagoi në mënyrë perfekte ndaj sulmit të papritur dhe të rrezikshëm”.

Pas rrëzoi në tokë agresorin e saj, vajza vrapoi dhe thirri të ëmën e saj.

Krav Maga, që do të thotë luftim përmes kontakteve në hebraisht,është një teknikë vetëmbrojtje e zhvilluar nga ushtria izraelite dhe e përdorur nga shërbimi sekret izraelit, Mosad.

Krav Maga kombinon teknika të huazuara nga boksi, mai-tai, xhudo dhe mundje, të shoqëruara këto me dyluftimet trupore.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Meta tek ushtarakët izraelitë, Leibovich: Një tjetër aspekt i raporteve Izrael-Shqipëri

Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite (IDF) e vlerësoi jashtë mase vizitën e presidentit…

SHQIPËRI

Meta me kryeparlamentarin Edelstein: Shqipëria ka shumë për të mësuar nga Izraeli

Gjatë vizitës në Izrael, Presidenti Meta është pritur nga kryeparlamentari izraelit, Yuli Edelstein ku i shprehu mirënjohjen për ndihmën që…

KOSOVA

Projekte të përbashkëta, rektori Nimani në Universitetin e Tel Aviv dhe Bar Ilan

Rektori i Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani” Prof. Ass. Dr. Artan Nimani, gjatë ditës së sotme vizitoi Universitetin e Tel…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Shërbimi inteligjent “Shin Bet”: Izraeli neutralizoi 560 sulme terroriste në vitin 2019

Shefi i Shin Bet, Nadav Argaman, thotë se Izraeli neutralizoi dhjetë sulme vetëvrasëse me bomba, katër komplote rrëmbimi dhe më…