India blen 100 raketa “SPICE” nga Izraeli, marrëveshja 30 milionë dollarë

Sistemi “SPICE” konsiderohet veçanërisht i avancuar dhe inovativ dhe është projektuar për raketa ajri në tokë që peshojnë 900 kilogramë


Forca Ajrore Indiane (The Indian Air Force) është duke kërkuar urgjentisht më shumë se 100 raketa të avancuara “SPICE” (Smart Precise Impact Cost Effective) dhe 2000 të tjera nga kompania ushtarake izraelite e prodhimeve elektronike, Rafael Advanced Defense Systems Ltd. për rreth 30 milionë dollarë, raporton media indiane. Vetë Rafael nuk pranoi të komentonte mbi raportet, shkruan gazeta izraelite “Globes”.

Sistemi “SPICE” është një kit i orientuar nga elektro-optika / GPS për konvertimin e bombave të pa drejtuara nga ajri në bomba të drejtuara me saktësi. Konsiderohet veçanërisht  avancuar dhe inovative dhe është projektuar për raketa ajri në tokë që peshojnë 900 kilogramë. Sistemi përdoret nga Forca Ajrore e Izraelit dhe është pagëzuar “gurë breshëri çeliku”.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Shpëtoi në Shqipëri, Meta dekoron personalitetin amerikano-izraelit Dr. Ichak Kalderon Adizes

Për t’i shpëtuar Holokaustit, familja e Ichak Adizes u strehua në Shqipëri duke pretenduar se nuk ishin hebre por muslimanë,…

KOSOVA

Kosova midis 100 Kombeve në Jerusalem

Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit (ICEJ) organizon marshin e kombeve drejt Jerusalemit çdo vit. Kosova bëhet vendi i 100-të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…