A është “Carmel”, e ardhmja e pushkës izraelite?

Pushka automatike “Carmel” mund të jetë revolucioni i ardhshëm. Një armë e qëndrueshme dhe e besueshme, mund të jetë një zëvendësim për njësitë që përdorin M-16 ose pushkë të tjerë të ngjashëm jashtë vendit dhe në Izrael.


Midis pushkëve të ekspozuara në ekspozitën me karakter ushtarak të organizuar nga “ISDEF Defense” and “HLS” në Tel Aviv gjatë javës së kaluar ishte një pushkë automatike, e quajtur “Carmel”.

Është “e ardhmja” e pushkëve izraelite, citohet nga “The Jerusalem Post”, një përfaqësues në stendën e Industrisë së Armëve të Izraelit (Israel Weapons Industry -IWI).

ISDEF është ekspozita më e madhe e mbrojtjes në vend dhe pushka ishte një nga shumë IËI që po shfaqte, në një ekspozitë ku përveç kompanive izraelite ishin dhe ato ndërkombëtare.

Industria e Armëve të Izraelit, me qendër në Ramat Hasharon, ka prodhuar pushkën popullor “Tavor”, që përdoret nga këmbësoria izraelite (Israel Defence Force – IDF) dhe forcat speciale.

“Carmel” mund të jetë revolucioni i ardhshëm. Një armë e qëndrueshme dhe e besueshme, mund të jetë një zëvendësim për njësitë që përdorin M-16 ose pushkë të tjerë të ngjashëm jashtë vendit dhe në Izrael.

Inteligjenca e inxhinierisë së mbrojtjes të industrisë së armëve izraelite është në të mirën e saj me “Carmel”-in, duke siguruar një armë të testuar me betejë me opsione të shumta dhe fleksibilitet maksimal.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Dr.Mojmir Kallus: Projektet e ICEJ e lidhin më afër Shqipërinë dhe Kosovën me Izraelin

Zëvendëspresidenti i Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jerusalemit – ICEJ (International Christian Embassy of Jerusalem) flet për “Izraeli Sot”

KOSOVA

Albion Bikliqi: Vizita ime në Izraelin e dijes, teknologjisë dhe sigurisë kibernitike

Eksperti i Sigurisë Kibernetike dhe CEO, Co-Founder në TRINIA LLC, Albion Bikliqi, tregon përvojën dhe pjesëmarrjen e tij në Konferencën…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…