Dy ambasadorë për një qëllim: Forcimin e marrëdhënieve Shqipëri-Izrael

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, pati një takim kortezie me ambasadorin e ri të Izraelit në Shqipëri, Z. Noah Gal Gendler.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, pati një takim kortezie me ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në Shqipëri, Z. Noah Gal Gendler.

Në fokusin e takimit ishte fuqizimi i marrëdhënieve midis Shqipërisë dhe Izraelit.

“Ambasadori Canaj me Ambasadorin e Izraelit të porsaemëruar në Shqipëri, Noah Gal Gendler, duke vlerësuar marrëdhëniet intensive të dy vendeve dhe duke i uruar atij një karrierë plotësisht të përkushtuar në promovimin e marrëdhënieve politike, rritjen ekonomike dhe miqësinë midis Shtetit të Izraelit dhe Shqipërisë”, shkruhet në një publikim të ambasadës shqiptare në rrjetin social Twitter.

Ambasadori Gendler shprehu kënaqësinë që do të shërbejë si titullar i Izraelit në Shqipëri, vend të cilin e njeh dhe e ka vizituar tre herë në vitet 2013-2014, ku shërbente si ZëvendësPresidenti i Kompanisë më të madhe izraelite të menaxhimit të ujrave, Mecorot.

Diplomati Noah Gal Gendler pason në detyrë Boaz Rodkin (2015-2019), duke qenë i treti ambasador rezident i Izraelit në Shqipëri, duke përfshirë edhe David Cohen (2012-2015). Noah Gal Gendler, së fundi ishte kreu i diplomacisë izraelite në Kenia.

Shqipëria e ka njohur zyrtarisht Shtetin e Izraelit, më 16 prill 1949, Më, 19 gusht 1991, dy vendet firmosën një Memorandum Mirëkuptimi për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Cakaj-Hanegbi: Konferenca e Grupit të Mesdheut në Shqipëri, merr pjesë edhe Izraeli

Gjatë qëndrimit të tij në Izrael, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, u prit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…