Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të re në qendër të Prishtinës.


Zëvendëspresidenti i Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (International Christian Embassy Jerusalem – ICEJ), Dr. Mojmir Kallus, vizitoi Kosovën, ku ai u prit midis të tjerave edhe nga Presidenti i Bet Izrael Kosova, Ruzhdi Shkodra. Kallus shoqërohej nga drejtori i Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit për Shqipërinë, pastor Gentjan Dervishaj.

“Një vizitë në Kosovë dhe në Shtetet e Ballkanit. ICEJ lidh Kishën me Izraelin. ICEJ lidh Izraelin me Shtetet e Ballkanit. ICEJ sjell një besim pozitiv të bazuar mbi diplomacinë. Ka shumë dashuri dhe deshirë ne Kosovë për t’u lutur dhe lidhur me Izraelin. Kisha Evangjelike dhe të Krishterët e Kosovës e duan dhe luten për Izraelin dhe dëshirojnë të lidhen me të”, shkruan Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jeruzalemit.

“Komuniteti Hebre në Kosovë praktikon besimin e tyre ndaj baballarëve të tyre dhe luten që vitin tjetër të jenë në Jeruzalem. Dëshirojnë të lidhin Kosovën me Izraelin. Ka plane për një sinagoge të re në qendër të Prishtinës. Komuniteti i Biznesit në Kosovë dëshiron të lidhet dhe të ndjekë Izraelin si “Start-up kation”. Dhe Kosova u ofron kaq shumë investitorëve izraelitë. Taksa në nivelet më të ulëta. Punëtorë profesionistë”, thekson Kallus.

“Shteti i Kosovës, nga Kreu i Shtetit te çdo person tjetër në qeveri, dëshiron të ketë lidhje diplomatike dhe njohje midis Prishtinës dhe Jeruzalemit. I vetmi kryetar shteti në Kombet e Ballkanit, Presidenti i Kosovës, tha: Nëse Izraeli do ta njohë Republikën e Kosovës ne do të hapim Ambasadën e Kosovës në Jeruzalem. Jo vetëm në Kosovë është një dashuri dhe dëshirë e tillë për t’u lidhur, por edhe në të gjitha shtetet si Serbia, Maqedonia e Veriut, Bosnjë-Hercegovina, Mali i Zi, Greqia, Bullgaria dhe natyrisht Shqipëria.”, shkruan Kallus.

Zëvendëspresidenti i Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit, Dr. Mojmir Kallus dha gjithashtu një intervistë për Radiotelevizionin e Kosovës.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Cakaj-Hanegbi: Konferenca e Grupit të Mesdheut në Shqipëri, merr pjesë edhe Izraeli

Gjatë qëndrimit të tij në Izrael, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, u prit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…