Izraeli voton! Kush do të fitojë: Netanyahu, Ganz apo 28 partitë e tjera?

Mbi 10,000 vendvotime janë hapur në të gjithë vendin, ku do të votohet duke nisur nga ora 7:00 e mëngjesit për të lejuar më shumë se 6.3 milionë votues të ligjshëm do të hedhin votat e tyre për legjislaturën e 22-të të Knesset, parlamentit izraelit.


Izraelitët po votojnë sot – për të dytën herë këtë vit – për të zgjedhur parlamentin e ri dhe qeverinë e re, ku “mbizotëron lufta” është midis partisë Likud të kryeministrit aktual, Benjamin Netanyahu, dhe grupimit “Blu dhe Bardhë” të kryesuar nga ish-shefi i ushtrisë Benny Gantz.

Mbi 10,000 vendvotime janë hapur në të gjithë vendin, ku do të votohet duke nisur nga ora 7:00 e mëngjesit për të lejuar më shumë se 6.3 milionë votues të ligjshëm do të hedhin votat e tyre për legjislaturën e 22-të të Knesset, parlamentit izraelit.

Përveç dy fraksioneve kryesore, fletëvotimi u ofron izraelitëve 28 edhe parti të ndryshme. Megjithatë, vetëm nëntë parti pritet të pastrojnë pragun e 3.25% dhe të hyjnë në Knesset.

Pas votimit kombëtar të prillit, Netanyahu, i cili në korrik u bë kryeministri më i gjatë i shërbimit të Izraelit, pësoi një humbje të madhe kur partia e tij Likud së bashku me aleatët e saj të krahut të djathtë dhe fetarë fituan një shumicë të vendeve në Knesset, por nuk arritën të formojnë një koalicion.

Netanyahu po kërkon një mandat rekord të pestë në detyrë, pasi ka shërbyer me radhë për 10 vitet e fundit, dhe gjithashtu si Kryeministër nga 1996-99.

Sipas ligjit të Izraelit, nëse një ligjvënës ngarkohet për formimin e një qeverie dhe nuk është në gjendje ta bëjë këtë para përfundimit të periudhës së caktuar me ligj, ai duhet ta kthejë mandatin tek presidenti, i cili më pas ngarkon një tjetër anëtar të Knesset me formimin e një qeverie.

Do të jenë 10.543 vendvotime në të gjithë vendin, përfshirë 190 në spitale dhe 58 në burgje, për 6.394.030 votues izraelitë.

Sipas ligjit, rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve duhet të publikohen brenda tetë ditëve nga votimi, por një zëdhënës i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve tha që numërimi do të përfundonte deri në fillim të së Premtes në mëngjes. Të gjitha numërimet bëhen me dorë, pas mbylljes së vendvotimeve.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Shpëtoi në Shqipëri, Meta dekoron personalitetin amerikano-izraelit Dr. Ichak Kalderon Adizes

Për t’i shpëtuar Holokaustit, familja e Ichak Adizes u strehua në Shqipëri duke pretenduar se nuk ishin hebre por muslimanë,…

KOSOVA

Kosova midis 100 Kombeve në Jerusalem

Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit (ICEJ) organizon marshin e kombeve drejt Jerusalemit çdo vit. Kosova bëhet vendi i 100-të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…