Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re


Me 89.8 për qind të votave të numëruara nga Komiteti Qendror i Zgjedhjeve, partia e qendrës “Blu dhe Bardhë” e Benny Gantz parashikohet të fitojë 32 vende në Knesset, duke qenë përpara partisë “Likud” të Kryeministrit Benjamin Netanyahu, që deri tani ka 31 vende më parlamentin izraelit, Knesset.

Deri tani, blloku i Qendrës së Majtë-Arab të drejtuar nga Gantz ka një avantazh të vogël ndaj bllokut të Djathtë-Fetar të udhëhequr nga Netanyahu me 56 vende kundrejt 55. Në mes janë nëntë vendet e Yisrael Beytenu, udhëheqësi i të cilit, Avigdor Liberman, është zotuar të detyrojë Likud dhe Blu dhe Bardhë në krijimin e një qeverie uniteti.

“Lista Përbashkët”, një aleancë e partive kryesisht arabe, qëndron në vendin e tretë me 13 vende, e ndjekur nga partitë “Shas” e ultra-ortodoksëve dhe Yisrael Beytenu (e Liberman), të dyja me nëntë vende.

 

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Shpëtoi në Shqipëri, Meta dekoron personalitetin amerikano-izraelit Dr. Ichak Kalderon Adizes

Për t’i shpëtuar Holokaustit, familja e Ichak Adizes u strehua në Shqipëri duke pretenduar se nuk ishin hebre por muslimanë,…

KOSOVA

Kosova midis 100 Kombeve në Jerusalem

Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit (ICEJ) organizon marshin e kombeve drejt Jerusalemit çdo vit. Kosova bëhet vendi i 100-të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…