Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re


Me 89.8 për qind të votave të numëruara nga Komiteti Qendror i Zgjedhjeve, partia e qendrës “Blu dhe Bardhë” e Benny Gantz parashikohet të fitojë 32 vende në Knesset, duke qenë përpara partisë “Likud” të Kryeministrit Benjamin Netanyahu, që deri tani ka 31 vende më parlamentin izraelit, Knesset.

Deri tani, blloku i Qendrës së Majtë-Arab të drejtuar nga Gantz ka një avantazh të vogël ndaj bllokut të Djathtë-Fetar të udhëhequr nga Netanyahu me 56 vende kundrejt 55. Në mes janë nëntë vendet e Yisrael Beytenu, udhëheqësi i të cilit, Avigdor Liberman, është zotuar të detyrojë Likud dhe Blu dhe Bardhë në krijimin e një qeverie uniteti.

“Lista Përbashkët”, një aleancë e partive kryesisht arabe, qëndron në vendin e tretë me 13 vende, e ndjekur nga partitë “Shas” e ultra-ortodoksëve dhe Yisrael Beytenu (e Liberman), të dyja me nëntë vende.

 

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu: Irani, regjimi më anti-semitik në planet

Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli kanë shfrytëzuar ceremoninë përkujtimore për 75-vjetorin e çlirimit të kampit të përqendrimit, Aushvic në Poloni,…

SHQIPËRI

Roli i Shqipërisë në mbrojtjen e hebrenjve

Akademia e Shkencave dhe Muzeu “Solomoni” zhvilluan të shtunën në Berat një konferencë shkencore mbi rolin e Shqipërisë në mbrojtjen…

KOSOVA

Pacolli: BESA ishte edhe në Kosovë, Arsllan Reziqi strehoi 40 familje hebrenjsh

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, në një postim në Twitter shkruan se “Kosova i bashkohet me botën për…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Shërbimi inteligjent “Shin Bet”: Izraeli neutralizoi 560 sulme terroriste në vitin 2019

Shefi i Shin Bet, Nadav Argaman, thotë se Izraeli neutralizoi dhjetë sulme vetëvrasëse me bomba, katër komplote rrëmbimi dhe më…