Në prag të Rosh Hashanah – Vitit të Ri Hebraik, popullsia e Izraelit arrin në 9 milionë

Popullsia u rrit me 2.1 për qind nga pragu i Rosh Hashanah i vitit të kaluar, kur ajo ishte në 8.42 milionë.


Në Izrael jetojnë mbi 9 milionë njerëz, thotë Byroja Qendrore e Statistikave (BQS) në prag të Vitit të Ri Hebraik, që festohet më 30 shtator.

Popullsia e Izraelit aktualisht është 9.092 milionë banorë dhe do të arrijë në 10 milionë deri në vitin 2024, sipas BQS.

Popullsia u rrit me 2.1 për qind nga pragu i Rosh Hashanah i vitit të kaluar, kur ajo ishte në 8.42 milionë.

BQS thotë se 74.2% e popullsisë është hebraike, 21% arabe dhe 4.8% të tjera.

196,000 foshnja kanë lindur në Izrael vitin e kaluar, 50,000 njerëz vdiqën dhe 38,000 u shtuan në listat e popullsisë përmes imigracionit, 35,000 prej tyre emigrantë të rinj.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Meta tek ushtarakët izraelitë, Leibovich: Një tjetër aspekt i raporteve Izrael-Shqipëri

Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite (IDF) e vlerësoi jashtë mase vizitën e presidentit…

SHQIPËRI

Meta me kryeparlamentarin Edelstein: Shqipëria ka shumë për të mësuar nga Izraeli

Gjatë vizitës në Izrael, Presidenti Meta është pritur nga kryeparlamentari izraelit, Yuli Edelstein ku i shprehu mirënjohjen për ndihmën që…

KOSOVA

Projekte të përbashkëta, rektori Nimani në Universitetin e Tel Aviv dhe Bar Ilan

Rektori i Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani” Prof. Ass. Dr. Artan Nimani, gjatë ditës së sotme vizitoi Universitetin e Tel…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Shërbimi inteligjent “Shin Bet”: Izraeli neutralizoi 560 sulme terroriste në vitin 2019

Shefi i Shin Bet, Nadav Argaman, thotë se Izraeli neutralizoi dhjetë sulme vetëvrasëse me bomba, katër komplote rrëmbimi dhe më…