Konferenca fetare në Tiranë, Chabad: Shqipëria, një shtet miqësor ndaj hebrenjve

Faqja zyrtare e Chabad në Shtetet e Bashkuara, e cila i kushtohet judaizmit dhe lëvizjes të hebrenjve hasidikë ortodoksë, i bëri jehonë konferencën ndërkombëtare “Feja si një instrument për Paqen”, që u zhvillua këto ditë në Tiranë, me iniciativën e Presidentit të Shqipërisë dhe Departamenti i Shtetit i SHBA-ve, si dhe pjesëmarrjes së kryerabinit të Shqipërisë, Yoel Kaplan.


Faqja zyrtare e Chabad në Shtetet e Bashkuara, e cila i kushtohet judaizmit dhe lëvizjes të hebrenjve hasidikë ortodoksë, i bëri jehonë konferencën ndërkombëtare “Feja si një instrument për Paqen”, që u zhvillua këto ditë në Tiranë, me iniciativën e Presidentit të Shqipërisë dhe Departamenti i Shtetit i SHBA-ve, si dhe pjesëmarrjes së kryerabinit të Shqipërisë, Yoel Kaplan.

“I dërguari i Rebbe (rabinit kryesor) punoi për të shenjtëruar emrin në konferencën fetare në Shqipëri” ishte titulli, dhe më poshtë teksti i plotë.

“Shqipëria mbajti një konferencë ‘Feja për Paqen’ javën e kaluar të iniciuar nga Presidenti i Shqipërisë dhe Departamenti i Shtetit i SHBA-ve. Kryerabini i Shqipërisë, Joel Kaplan, i cili është ftuar personalisht nga presidenti, mori një pjesë aktive në konferencë dhe përfaqësoi me nderim Judaizmin. Shqipëria është një shtet shumë miqësor ndaj hebrenjve dhe qeveria ka bërë shumë gjëra, edhe falë Rabinit Joel Kaplan për hebrenjtë e vendit dhe turistët e shumtë që e vizitojnë atë”.

Chabad ka publikuar një numër fotosh nga konferenca dhe takimet që ka zhvilluar rabini Yoel Kaplan.

    

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli do të përdorë teknologjinë antiterror për të luftuar ‘armikun e padukshëm koronavirus’

Si pjesë e përpjekjeve për të frenuar shpërthimin e koronavirusit, qeveria izraelite "shumë shpejt do të fillojë të përdorë mjete…

SHQIPËRI

Investime izraelite në Shqipëri, “Big Mall Group” bashkëpunim me “Hysenbelliu Group”

Grupi izraelit “Big Mall Group” po bashkëpunon me “Hysenbelliu Group”, për të realizuar investime Shqipëri: në infrastrukturë, sektorin e energjisë…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.