Kryetari i Parlamentit të Izraelit, Edelstein i dërgon mesazh ngushëllimi Kryetarit të Kuvendit, z. Ruçi

Unë dhe Parlamenti jemi me ju në këto çaste të vështira dhe në gadishmëri për çdo nevojë,” shkruan në mesazhin e tij Kryetari i Parlamentit të Izraelit, Yuli Joel Edelstein.


Yuli Edelstein, Kryetari i Parlamentit Izraelit (Knesset), i ka derguar nje mesazh ngushellimi dhe solidariteti kryetarit te Parlamentit te Shqiperise, Gramoz Ruçi, ne lidhje me viktimat nga termeti.

 

“Jam thellësisht i trishtuar nga humbjet e jetëve, lëndimet dhe dëmet e tërmetit shkatërrimtar që goditi Shqipërinë.

Unë dhe kolegët e mi deputetë jemi jashtëzakonisht të prekur nga kjo ngjarje tragjike dhe i shprehim ngushëllimet tona të thella familjeve të viktimave dhe popullit shqiptar.

Lutemi për të lënduarit dhe kemi besim se Shqipëria do t’i përballojë këto pasoja shkatërruese dhe do të rimëkëmbet shumë shpejt.

Shqipëria është një mike e Izraelit dhe ekipet tona të shpëtimit bashkë me kolegët e tyre shqiptarë do të bëjnë të pamundurën për të shpëtuar te mbijetuarit. Unë dhe Parlamenti jemi me ju në këto çaste të vështira dhe në gadishmëri për çdo nevojë,” shkruan në mesazhin e tij Kryetari i Parlamentit të Izraelit, July Joel Edelstein.

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Top-10 vendet më të fuqishme, Izraeli i 8-ti në botë, SHBA e para

SHBA, Rusia dhe Kina mbeten vendet më të fuqishme të planetit, ashtu si vendet e tjera kanë parë që pozicionet…

SHQIPËRI

Drejtori i American Jewish Committee, David Harris: BESA, kodi shqiptar që mbrojti hebrenjtë

Drejtori Ekzekutiv i American Jewish Committee (AJC), Z. David Harris, me rastin afrimit të Ditës së Përkujtimit të Holokaustit, përmes…

KOSOVA

Modeli arsimor izraelit, rektori i Universitetit të Gjakovës, Artan Nimani, takim në Parlamentin e Izraelit

Rektori i Universiteti të Gjakovës “Fehmi Agani” po qëndron në vizitë në Izrael për të iniciuar bashkëpunimin me universitetet izraelite.…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Top-10 vendet më të fuqishme, Izraeli i 8-ti në botë, SHBA e para

SHBA, Rusia dhe Kina mbeten vendet më të fuqishme të planetit, ashtu si vendet e tjera kanë parë që pozicionet…