Ministri i Jashtëm, Israel Katz: Izraeli, një mik e shkëlqyer i Shqipërisë!

Ministri i Jashtëm izraelit: “Ky mision është dëshmi për marrëdhëniet e shkëlqyera midis dy vendeve dhe dialogut të ngushtë që ata kanë mbajtur gjatë viteve të fundit, si në nivelin qeveritar, ashtu edhe midis popujve.”


Ministria e Jashtme e Izraelit, në një komunikatë të saj shkruan se një mision special i ndihmës izraelite u nis sot drejt Shqipërisë, pas tërmetit shkatërrues që goditi atë vend. Ekipi përbëhet nga 10 oficerë dhe inxhinierë, të cilët do të studiojnë ndërtesat e dëmtuara për të përcaktuar nëse ato mbesin strukturore të shëndosha pas tërmetit. Sipas saj, janë dërguar ndihma humanitare, të cilat përfshijnë çadrat që do të përdoren si banesa emergjente dhe mbështetje logjistike për viktima. Ministri i Punëve të Jashtme Izrael Katz: “Izraeli po nxiton për të ndihmuar mikun e tij, Shqipërinë”

Komunikata e plotë në faqen zyrtare të Ministrisë së Jashtme

Një mision special i ndihmës izraelite u nis sot (e martë, 3 dhjetor 2019) për Shqipërinë, pas tërmetit shkatërrues që goditi atë vend. Misioni i ndihmës, i cili u organizua nga Ministria e Punëve të Jashtme me pjesëmarrjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Komandës së Brendshme të IDF dhe me ndihmën e Ministrisë së Mbrojtjes, përbëhet nga 10 oficerë dhe inxhinierë, të cilët do të studiojnë ndërtesat e dëmtuara për të përcaktuar nëse ato mbesin strukturore të shëndosha pas tërmetit. Artikujt e përfshirë në dërgesën e ndihmës humanitare përfshijnë çadrat që do të përdoren si banesa emergjente dhe mbështetje logjistike për viktima. Misioni drejtohet nga komandanti i Brigadës Kombëtare të Kërkimit dhe Shpëtimit, Kolonel (në rezervë) Golan Wach.

Pas mbërritjes së tyre në Shqipëri, delegacioni izraelit do të lidhet me ekipin e ambasadës së Izraelit në Tiranë të kryesuar nga Ambasadori Noah Gal-Gendler, i cili po koordinon aktivitetet e misionit. Në përputhje me kërkesën e qeverisë shqiptare, anëtarët e misionit do të vizitojnë zonat e prekura të vendit për të studiuar ndërtesat e dëmtuara me qëllim parandalimin e shembjes së tyre. Ky aktivitet do të kryhet në koordinim me autoritetet shqiptare dhe në bashkëpunim me ndihmën humanitare që do t’i ofrohet popullatës së përgjithshme dhe shpërndarjen e tendave që do të përdoren si banesa emergjente.

Ministri i Punëve të Jashtme, Israel Katz:

Izraeli po nxiton për të ndihmuar mikun e tij, Shqipërinë. Ky mision ndihmës është dëshmi për marrëdhëniet e shkëlqyera midis dy vendeve dhe dialogut të ngushtë që ata kanë mbajtur gjatë viteve të fundit, si në nivelin qeveritar, ashtu edhe midis popujve.”

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Top-10 vendet më të fuqishme, Izraeli i 8-ti në botë, SHBA e para

SHBA, Rusia dhe Kina mbeten vendet më të fuqishme të planetit, ashtu si vendet e tjera kanë parë që pozicionet…

SHQIPËRI

Drejtori i American Jewish Committee, David Harris: BESA, kodi shqiptar që mbrojti hebrenjtë

Drejtori Ekzekutiv i American Jewish Committee (AJC), Z. David Harris, me rastin afrimit të Ditës së Përkujtimit të Holokaustit, përmes…

KOSOVA

Modeli arsimor izraelit, rektori i Universitetit të Gjakovës, Artan Nimani, takim në Parlamentin e Izraelit

Rektori i Universiteti të Gjakovës “Fehmi Agani” po qëndron në vizitë në Izrael për të iniciuar bashkëpunimin me universitetet izraelite.…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Top-10 vendet më të fuqishme, Izraeli i 8-ti në botë, SHBA e para

SHBA, Rusia dhe Kina mbeten vendet më të fuqishme të planetit, ashtu si vendet e tjera kanë parë që pozicionet…