UET-MITVIM, Memorandum Mirëkuptimi midis dy institucioneve të Shqipërisë dhe Izraelit

Sot, në Tiranë u nënshkrua Memorandumi i Mirëkuptimit midis MITVIM (Institutit Izraelit për Politikat e Jashtme Rajonale) dhe Universitetit Evropian të Tiranë (UET), me qëllim forcimin e lidhjeve midis të dy institucioneve, veçanërisht në çështjet që lidhen me zgjidhjen e konflikteve dhe paqen, marrëdhëniet me BE dhe zhvillimin në Mesdheut dhe Ballkanit.


Sot, në Tiranë u nënshkrua Memorandumi i Mirëkuptimit midis Institutit Izraelit për Politikat e Jashtme Rajonale – MITVIM  dhe Universitetit Evropian të Tiranës (UET), me qëllim forcimin e lidhjeve midis të dy institucioneve, veçanërisht në çështjet që lidhen me zgjidhjen e konflikteve dhe paqen, marrëdhëniet me BE dhe zhvillimin në Mesdheut dhe Ballkanit.

“Ky Memorandum Mirëkuptimi ishte një rezultat i frytshëm i një përpjekje dhe iniciativë të përbashkët të Ambasadës Shqiptare dhe Institutit MITVIM së bashku me kolegët e UET, duke pasur në mendje të kërkojnë mundësi për tu përfshirë në workshope, tryeza të rrumbullakëta dhe konferenca në tema me interes të ndërsjellë.

Ky Memorandum Mirëkuptimi shërben si dëshmi e bashkëpunimit në fushën akademike dhe kërkimore midis dy institucioneve prestigjioze si të Shqipërisë ashtu dhe Izraelit, dhe shënon një tjetër arritje për vendet tona”, thuhet në njoftimin e ambasadës shqiptare në Izrael.

Marrëveshja u nënshkrua nga Prof.Dr. Tonin Gjuraj, zv.rektor i Universitetit Evropian të Tiranës dhe Dr. Nimrod Goren, drejtori i Institutit Izraelit për Politikat e Jashtme Rajonale.

Prof.Dr. Gjuraj ka qenë ish-ambasador i Shqipërisë në Izrael.

Në 16 nëntor 2019, në Universitetin Europian te Tiranës u zhvillua leksioni i hapur “Njohja e heroizmit të Shpëtuesve të Holokaustit përmes programit “Shtëpitë e Jetës”, një projekt i “Fondacioni Ndërkombëtar Raoul Wallenberg” me Z. Daniel Rainer – Drejtues i Fondacionit Ndërkombëtar Raoul Wallengberg, Izrael. Të pranishëm, edhe ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, si dhe ish-ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Tonin Gjuraj.

IZRAEL

Si Izraeli siguroi më shumë vaksina sesa mund të përdorë

Premtimi për të shkëmbyer të dhëna nga nxitja e shpejtë e inokulimit ndihmon në fitimin e marrëveshjes së furnizimit me…

SHQIPËRI

Akademia e Mbrojtjes Kibernetike, ambasadori Canaj takim me Elta System

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me përfaqësuesit e EltaSystem Ltd.

KOSOVA

Dita e Holokaustit/ Vjosa Osmani: Krenarë për ndihmën që shqiptarët u dhanë hebrenjve

Në Ditën e Përkujtimit të Holokaustit, Presidentja në detyrë e Kosovës, Vjosa Osmani u shpreh se gjenocidi ndaj hebrenjve është…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Ndërsa Trump u largua, fokusi është historia e plotë e Mossad mbi normalizimin

Momentet kryesore me Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe në 2017 dhe 2019 çuan në marrëveshjet e vitit të kaluar