Hakerat sulmojnë OBSH, luftë kiberntike për të vjedhur info mbi kurat për COVID-19

Hakera elitarë u përpoqën të futeshin sistemet kompjuterikë të Organizatës Botërore të Shëndetit në fillim të këtij muaji. Në raste si ky tani, çdo informacion në lidhje me kurat, testet ose vaksinat në lidhje me koronavirusin do të ishte i paçmuar dhe përparësia e çdo organizate inteligjence të një vendi të prekur. Mijëra uebfaqe me temë koronavirus që janë krijuar çdo ditë, shumë prej tyre dukshëm me qëllim të keq, për të vjedhur para dhe informacione.


Hakera elitarë u përpoqën të futeshin sistemet kompjuterikë të Organizatës Botërore të Shëndetit në fillim të këtij muaji, teksa një zyrtar i lartë i agjencisë tha se kjo shënon një rritje më shumë se dyfish në sulmet kibernetike.

Oficeri i Sigurimit të Informacionit në OBSH, Flavio Aggio, tha se identiteti i hakerave ishte i paqartë dhe përpjekja ishte e pasuksesshme. Por ai paralajmëroi se përpjekjet e hakerimit kundër agjencisë dhe partnerëve të saj janë rritur pasi luftojnë për të përmirësuar koronavirusin, i cili ka vrarë më shumë se 15,000 në të gjithë botën.

Përpjekja për prishjen e sistemit të sigurisë në OBSH u bë e ditur  për herë të parë për Reuters nga Alexander Urbelis, një ekspert i sigurisë në internet dhe avokat i Grupit Ligjor të Blackstone me qendër në Neë York, i cili gjurmon aktivitetin e dyshimtë për domenin në interneti.

Urbelis tha se, ai e pikasi aktivitetin më 13 mars, kur pa se një grup hakerash që ai do të ndiqte aktivizonte një sit me qëllim të keq duke imituar sistemin e brendshëm të e-mailit të OBSH-së.

“E kuptova shumë shpejt se ky ishte një sulm i drejtpërdrejtë i Organizatës Botërore të Shëndetit në mes të një pandemie,” – tha ai.

Urbelis tha që, ai nuk e di se kush ishte përgjegjës, por dy burime të tjera të informuar për këtë çështje thanë se ata dyshuan një grup të avancuar të hakerave të njohur si DarkHotel, i cili ka kryer operacione të spiunazhit kibernetik që nga të paktën 2007.

Mesazhet e dërguara në adresat e postës elektronike të mirëmbajtura nga hakerat nuk u kthyen

Kur u pyet nga Reuters në lidhje me incidentin, Aggio i OBSH-së konfirmoi që faqja e zbuluar nga Urbelis ishte përdorur në një përpjekje për të vjedhur fjalëkalime nga shumë punonjës të agjencisë.

“Ka pasur një rritje të madhe në shënjestrimin e OBSH-së dhe incidenteve të tjera të sigurisë në internet” tha Aggio në një intervistë telefonike. “Nuk ka numër të vështirë, por përpjekje të tilla kompromisi kundër nesh dhe përdorimi i imperserimeve (OBSH) për të synuar të tjerët janë dyfishuar.”

OBSH publikoi një njoftim muajin e kaluar që paralajmëroi se hakerat po paraqiten si agjenci, për të vjedhur para dhe informacione të ndjeshme nga publiku.

Dhe zyrtarët qeveritarë në Shtetet e Bashkuara, Britania dhe gjetkë kanë lëshuar paralajmërime për sigurinë në internet në lidhje me rreziqet e një fuqie punëtore të sapo largët ndërsa njerëzit shpërndahen në shtëpitë e tyre për të punuar dhe studiuar për shkak të pandemisë koronavirus.

Motivet në këtë çështje nuk janë të qarta. Agjencitë e Kombeve të Bashkuara, OBSH midis tyre, janë në shënjestër të rregullt nga fushatat dixhitale të spiunazhit dhe Aggio tha se ai nuk e di se kush saktësisht në organizatën kishin hakerat në pamjet e tyre

Firmat e sigurimit të kibernetikës përfshirë rumunen Bitdefender dhe Kaspersky me qendër në Moskë thanë se ata kanë gjurmuar shumë nga operacionet e DarkHotel në Azinë Lindore – një zonë që është prekur veçanërisht nga koronavirusi. Objektivat specifikë kanë përfshirë punonjësit e qeverisë dhe drejtuesit e biznesit në vende të tilla si Kina, Koreja e Veriut, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara.

Costin Raiu, kreu i kërkimit dhe analizës globale në Kaspersky, nuk mund të konfirmojë që DarkHotel ishte përgjegjës për sulmin e OBSH-së, por tha se e njëjta infrastrukturë me qëllim të keq u përdor edhe për të synuar organizatat e tjera shëndetësore dhe humanitare javët e fundit.

“Në raste si kjo, çdo informacion në lidhje me kurat, testet ose vaksinat në lidhje me koronavirusin do të ishte i paçmuar dhe përparësia e çdo organizate inteligjence të një vendi të prekur,” tha ai.

Zyrtarë dhe ekspertë të sigurisë në internet kanë paralajmëruar se hakerat e të gjitha ngjyrave janë duke kërkuar të përfitojnë nga shqetësimi ndërkombëtar për përhapjen e koronavirusit.

Urbelis tha se ai ka gjurmuar mijëra uebfaqe me temë koronavirus që janë krijuar çdo ditë, shumë prej tyre dukshëm me qëllim të keq.

“Krijohen rreth 2,000 në ditë,” tha ai. “Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë”.

 

Lexo më shumë

Ines Demiri uron Distria Krasniqin: Shteti më i ri europian, me kampione olimpike!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Distria Krasniqi, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

Izrael

Lapid takon Stoltenberg: Izraeli është një partner i rëndësishëm i NATO-s!

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, takim me Yair Lapid, Ministër i Punëve të Jashtme të Izraelit

Shqipëri

Ambasadori Dashnor Dervishi: Si u vendosën marrëdhëniet me Izraelin në 1991

Një nga diplomatët më të njohur të shërbimit tonë të Shqipërisë, Dashnor Dervishi, në librin e tij me kujtime sjell…

Kosove

Ines Demiri uron Distria Krasniqin: Shteti më i ri europian, me kampione olimpike!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Distria Krasniqi, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Isaac Herzog, shqiptarët kanë një mik të madh në “Shtëpinë e Bardhë” të Izraelit

Presidenti i 11-të i Izraelit ka shprehur dëshirën që të bëhet i pari që do të vizitojë Shqipërinë.

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Bennett zgjedh ish-zyrtarin e lartë të Mossad, si këshilltarin e tij të ri të Sigurisë Kombëtare

Eyal Hulata, 45 vjeç, kaloi 23 vjet në agjencinë e spiunimit; Kryeministri vlerëson ‘përvojën, performancën dhe kuptimin e tij të…