Një revolucion i qetë po ndryshon Lindjen e Mesme

Në Lindjen e Mesme, e cila ka jetuar me shumë dhunë për shumë kohë, paqja është e mundshme dhe mund të fillojë, me një thjeshtësi me një shfaqje televizive e quajtur “Um Haroun.


Në Lindjen e Mesme, e cila ka jetuar me shumë dhunë për shumë kohë, paqja është e mundshme dhe mund të fillojë, me një thjeshtësi me një shfaqje televizive e quajtur “Um Haroun.

Ky serial tregon “kur myslimanët dhe hebrenjtë jetuan së bashku si fqinjë dhe miq të mirë.

Është e mahnitshme që një shfaqje televizive ka çuar në një dialog konstruktiv dhe ndërtim urash mes popullit Hebre dhe atij Arab.

Në muajin Shkurt, Mbreti Salman deklaroi se ishte një detyrë fetare për muslimanêt dhe Hebrenjtë të njohin njëri-tjetrin dhe të bashkëpunojnë për të mirën e njëri tjetrit.

Presidenti i Kongresit Botëror Hebre, Ronald S. Lauder, në takimin e tij me Vatikanin tha; se profecitë e profetëve të lashtë janë paqja. Profecia e Abrahamit është paqja. Profecia e Jezusit është paqja. Profecia e Muhamedit është paqja. Dëshira më e zjarrtë e njerëzimit është dëshira për paqen. Prandaj të jetojmë në paqe.

/ Gazeta Online Insajderi

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Një revolucion i qetë po ndryshon Lindjen e Mesme

Në Lindjen e Mesme, e cila ka jetuar me shumë dhunë për shumë kohë, paqja është e mundshme dhe mund…

SHQIPËRI

Qeveria e re izraelite duhet ta njohë më në fund Kosovën

Pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme të Kosovës – dhe admirimit të sinqertë të popullit të saj për shtetin hebre – Izraeli…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Misioni i Mossad për të kapur arkitektin e Holokaustit, Adolf Eichmann

Adolf Eichmann u kap nga shërbimi sekret izraelit në Argjentinë më 11 maj, saktësisht 60 vjet më parë sot; ai…