Ambasadorët e Ballkanit në Izrael në takim me grupet e biznesit izraelit!

Ambasadorët e Ballkanit në Izrael së bashku me Drejtorin e Ballkanit në MPJ, Dan Oryan, morën pjesë në një takim me grupet e biznesit izraelit, të interesuar për të investuar dhe hyrë në tregun e vendeve të rajonit të Ballkanit. Në këtë takim ishte i pranishëm edhe Ambasadori i Shqiperisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj.


Ambasadorët e Ballkanit në Izrael së bashku me Drejtorin e Ballkanit në MPJ, Dan Oryan, morën pjesë në një takim me grupet e biznesit izraelit, të interesuar për të investuar dhe hyrë në tregun e vendeve të rajonit të Ballkanit.

Në këtë takim, ishin të pranishëm përveç Ambasadorit të Shqiperisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, Ambasadori serb, ai i Bosnjë Herzegovinës, i Ngarkuari me Punë i Maqedonisë së Veriut, dhe Konsulli i Nderit i Malit të Zi.

Takimi u zhvillua në selinë qëndrore të sipërmarrjes izraelite Malamut ElTel, në të cilën morën pjesë edhe CEO-t e kompanive nën kontraktore të saj, si Gaon Group, Active Implants dhe Tamar.

Kjo nismë u ndërmor në vijim të angazhimit të Ambasadorëve të Ballkanit në Izrael, pas takimeve të përbashkëta me “American Jewish Committee”, Bashkinë e Ashdotit dhe organizimin e Conference Call me Ambasadorin e BE-së dhe atë kroate, si Presidenca e radhës e BE.

Konkretizimi i një bashkëpunim të tillë rajonal në fushën e biznesit. dhe sjellja e investimeve izraelite në rajonin e Ballkanit, shënon një hop të ri në shkëmbimin tregtar. sidomos në projektet që këto kompani të mëdha operojnë si në High Tech, sistemin shëndetësor dhe Cyber Security.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“The Jerusalem Post”: Shqipëria nderon vendasit që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit me një Memorial

Gazeta e madhe izraelite "The Jerusalem Post" shkruan për Memorialian e Holokaustit të inauguruar pak ditë më parë në Tiranë:…

KOSOVA

Kosova thellon bashkëpunimin me Izraelin, ministrja Haradinaj pret ambasadoren Alona Fisher-Kamm

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla priti sot në Prishtinë Ambasadoren e Izraelit me mision në Beograd, Alona Fisher-Kamm.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…