Memoriali i Holokaustit në Tiranë, ambasadori i Izraelit: Shqipëria një shembull i shkëlqyer

I pranishëm në përurimin e memorialit të Holokaustit në vendin tonë, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler zgjodhi të nisë ligjëratën e tij me fjalët e Ana Frank.


I pranishëm në përurimin e memorialit të Holokaustit në vendin tonë, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler zgjodhi të nisë ligjëratën e tij me fjalët e Ana Frank.

Nëse durojmë gjithë këtë vuajtje dhe nëse kur kjo të përfundojë do të ketë sërish hebrenj të mbetur atëherë ata në vend që të jenë të dënuar do të mbahen si shembull. Jemi këtu për të ndarë mesazhin e paqes e të tolerancës, duke dëshmuar dhe duke kujtuar veprat më mizore të njeriu dhe të ideologjisë të errët. Do të doja të falenderoja SHBA, gjithmonë një vend udhëheqës që përherë I nis këto veprimtari përkujtuese dhe ofron vlera edukuese për brezat e ardhshëm.

Është një moment kuptimplotë për ne do të doja përgëzoja Bashkinë e Tiranës që na ka dhënë një vendndodhje kaq të shkëlqyer ku mund të vijnë kaq shumë vizitorë të parkut të Tiranës. Sot ne manifestojmë mirënjohjen e hebrenjve për veprën kurajoze të popullit shqiptar. Një akt I shkëlqyer nga një vend I vogël që shëmbëllen vlerat e njerëzimit, të sakrificës e të dashurisë. Vlera që ende vijojnë të jenë të qenësishme në Shqipëri. Edhe gjatë pandemisë e pamë që Shqipëria dërgoi mjekë në Itali. Shqipëria do të shërbejë gjithmonë pishtar tolerance, si vend mikpritës, me sjellje shembullore njerëzore. Nëse shumë kombe do të mësonin këtë pjesë të Shqipërisë, kjo do të ishte e shkëlqyer.” u shpreh ai.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli do të testojë vaksinën anti-Covid te njerëzit në tetor

Një laborator kombëtar izraelit do të fillojë të testojë vaksinën e tij të koronavirusit mbi subjektet njerëzore në mes të…

SHQIPËRI

Zv.ambasadorja e Izraelit, Liora Peleg: Privilegj të njihja një popull të mrekullueshëm

Zv.ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Liora Peleg, ka përfunduar detyrën e saj diplomatike në Tiranë.

KOSOVA

Kosovo Jewish Organization organizon festën tradicionale hebre të Shabbatit

Organizata Kosovo Jewish Organization (KJO) ka organizuar festën tradicionale hebre të Shabbatit.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Përse erdhi një Gjeneral Amerikan me Katër Yje në Izrael gjatë pandemisë?

Vizita e gjeneralit të ushtrisë amerikane dhe Kryetari i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit, gjeneral Mark Milley vjen në mes…