Binjakëzim midis Durrësit dhe Ashdod, projekte të përbashkëta infrastrukturore

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr.Bardhyl Canaj, së bashku me Drejtorin e Departamentit të Ballkanit në Ministrinë e Jashtme të Izraelit, Dan Oryan, zhvilluan një vizitë pune në qytetin e Ashdodit, ku u takuan me drejtuesit e Bashkisë së Ashdodit, Drejtorin e Turizmit, atë të Innovacionit dhe Infrastrukturës, si dhe të Portit më të madh të Izraelit


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr.Bardhyl Canaj, së bashku me Drejtorin e Departamentit të Ballkanit në Ministrinë e Jashtme të Izraelit, Dan Oryan, zhvilluan një vizitë pune në qytetin e Ashdodit, ku u takuan me drejtuesit e Bashkisë së Ashdodit, Drejtorin e Turizmit, atë të Innovacionit dhe Infrastrukturës, si dhe të Portit më të madh të Izraelit që operon në këtë qytet, etj.

Më tej, ata u takuan edhe me drejtuesit e lartë të Kompanisë ELTA-IAI (www.iai.co.il) që operon në fushën e Cyber Security.

“Synimi i këtyre takimeve ishte fillimi punës për Nënshkrimin e një Marrëveshjeje binjakëzimi mes Bashkisë së Ashdodit dhe asaj të Durrësit, me Interes të përbashkët në projektet infrastrukturore, portuale, historike, kulturore e artistike, etj.

Ndërkohë që me interes të veçantë ishte propozimi i CEO-t të Divizionit Cyber Security dhe Marketing-ut, për bashkëinvestim me organet shtetërore shqiptare për të krijuar në Tiranë qendrën mbi Cyber Security.

Të dy këto projekte, shënojnë fillimin e një axhende të ngjeshur pune ndërmjet autoriteteve përkatëse shqiptare me ato izraelite, për gjysmën e dytë të vitit 2020, në fusha me interes strategjik për Shqipërinë dhe Izraelin”, shkruan ambasada shqiptare në njoftimin e saj.

Dje, Ambasadori Bardhyl Canaj me së bashku me Drejtorin e Departamentit të Ballkanit në MPJ, Dan Oryan, zhvilluan një…

Posted by Ambasada Izrael on Thursday, July 23, 2020

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Izraeli, Vendi i Premtuar i Inovacionit dhe i Teknologjisë

Sipërmarrësit dhe shkencëtarët njësoj këmbëngulin se është e zakonshme midis izraelitëve bashkëpunimi dhe guximi për të zëvendësuar konkurrencën dhe frikën…

SHQIPËRI

Albert Ramaj: Shpëtimi i hebrenjve në Shqipëri dhe Kosovë

Shpëtimi i hebrenjve në Shqipëri dhe Kosovë - Nga Albert Ramaj

KOSOVA

Universiteti i Gjakovës: Konkursi ndërkombëtar për statujëzën “Menorah e së Ardhmes” në bashkëpunim me Izraelin

Universiteti i Gjakovës "Fehmi Agani" fton të studentët, Alumni dhe Anëtarë të Personelit Akademik të marrin pjesë në Konkursin garues…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Izraeli prodhon raketën me precizion të lartë dhe të pazbulueshme

Dy kompani të mëdha izraelite të armëve projektuan një raketë të re me precizion të lartë ajër-tokë që mund të…