Media izraelite: Universiteti “Luarasi” nderon me titull Konsullin Avraham Rinot

Media izraelite News1.co.il i ka kushtuar një artikull vlerësimit të profesorit izraelit Avraham Rinot nga universiteti “Luarasi” në Shqipëri me titullin “Doctor Honoris Causa”.


Media izraelite News1.co.il i ka kushtuar një artikull vlerësimit të profesorit izraelit Avraham Rinot nga universiteti “Luarasi” në Shqipëri me titullin “Doctor Honoris Causa”.

Media shkruan se titulli iu dha Rinot për “një kontribut të rëndësishëm në zhvillimin e marrëdhënieve miqësore midis Shqipërisë dhe Izraelit dhe forcimin e marrëdhënieve ekonomike dhe tregtare midis sipërmarrësve shqiptarë dhe izraelitë që promovojnë imazhin e Shqipërisë në Izrael”.

“Universiteti ‘Luarasi’ në Shqipëri dha një doktoratë nderi për sipërmarrësin dhe biznesmenin Avraham Rinot. Titulli iu dha Rinot në një ceremoni të zhvilluar në Tel Aviv, në prani të Presidentit të Universitetit lrfan Hysenbelliu dhe Ambasadorit të Shqipërisë në Izrael Dr. Bardhyl Canaj”, shkruan media izraelite.

Rinot u emërua Konsull i Republikës së Shqipërisë në Izrael në vitin 2013. Ai ka qenë i përfshirë në promovimin e marrëdhënieve shqiptare me Shtetin e Izraelit dhe komunitetin e biznesit në Izrael.

Rinot, një nënkolonel në rezervë, është i njohur si një sipërmarrës dhe biznesmen në shumë fusha. Një nga më të rëndësishmet prej tyre: fusha e sigurimit. Rinot mori përsipër kompaninë e sigurimeve Ararat në 1976 në prag falimentimi dhe e bëri këtë kompani një nga drejtuesit në këtë industri.

Rinot e prezantoi Ararat me metodat moderne të punës, filloi planet e reja të sigurimit, i bindi moshavim dhe kibbutzim të transferoheshin në Ararat, dhe kështu arriti të bënte Ararat një nga dominuesit në tregun e sigurimeve në Izrael. Ararat u tërhoq në 1989. Në 1994 ai themeloi kompaninë e Sigurimeve Elite. Në 2000 edhe kjo iu shit Kompanisë së Sigurimeve Clal.

Nga shitja e pjesës së tij të Ararat, Rinot e zgjeroi biznesin e tij në sektorë të tjerë, Këto përfshijnë: pasuri të paluajtshme jashtë shtetit, tregti, industri, strehim, zhvillim dhe shërbime. Disa nga ndërmarrjet menaxhohen nga djemtë e tij.

Avraham Rinot was bestowed the title of Doctor by University in Albania

The title was awarded to Rinot for "an…

Posted by Ambasada Izrael on Thursday, August 13, 2020

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike