Izraelitët shpikin fashon inteligjente, nuk keni më dhimbje kur e hiqni

Zhvilluesi i kësaj fashë të menjëhershme pa dhimbje, i bërë me një polimer të zgjuar, është startapi izraelit “Inteligels”. Teknologjia revolucionare u ideua nga Prof. Daniel Cohn në Universitetin Hebraik të Jeruzalemit (Hebrew University of Jerusalem).


Nuk ka më fasha për tu shqyer. Ja fashoja inovative që mund të përhapet si xhel ose me llak dhe hiqet nga lëkura me ujë të ftohtë. Zhvilluesi i kësaj fashë të menjëhershme pa dhimbje, i bërë me një polimer të zgjuar, është startapi izraelit “Inteligels”. Teknologjia revolucionare u ideua nga Prof. Daniel Cohn në Universitetin Hebraik të Jeruzalemit (Hebrew University of Jerusalem).

Këto fasha të zgjuara mund të mbulojnë çdo formë ose madhësi të plagës, duke përfshirë plagët që janë të vështira për të manovruar dhe mbështjellë mbi një nyje të tillë si gju, një ulçerë presioni në anën e pasme, apo edhe brenda trupit pas heqjes së një polipi, ku fashë mund të ndalojë gjakderdhjen e brendshme.

Kur polimeri i fashës inteligjente ngurtësohet, ai përshtatet me trupin. Për ta hequr atë, thjesht vendosni një pako akulli ose lajeni me ujë të ftohtë.

Fashoja gjithashtu ju lejon të bëni një dush me ujë të nxehtë, fasha qëndron atje dhe nuk shkëputet. Nuk është uji që bën ndryshimin, por temperatura e tij.

Fashat “Inteligels” janë transparente dhe kjo u lejon profesionistëve të kujdesit shëndetësor dhe pacientëve të vizualizojnë plagën themelore.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…

SHQIPËRI

Memorandum Mirëkuptimi midis Parlamenteve Shqipëri-Izrael, ambasadori Canaj takon nënkryetarin Amer

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj u takua sot me Nënkryetarin e Parlamentit të Izraelit (Knesset), Hamed Amer,…

KOSOVA

Artefakte nga jeta e hebrenjve, Kosova Jewish Organization viziton Muzeun e Istogut

Drejtues të Kosova Jewish Organization (KJO) zhvilluan një vizitë në muzeun e qytetit të Istogut. Disa nga gjurmët në këtë…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…