Ministri i Inteligjencës, Eli Cohen: Izraeli nuk do të lejojë kurrë Katarin të blejë avionët F-35

Izraeli do të pengojë çdo tentativë të SHBA-ve për të shitur avionët e avancuar F-35 në Katar. Deklarata u bë nga ministri i Inteligjencës Eli Cohen


Izraeli do të pengojë çdo tentativë të SHBA-ve për të shitur avionët e avancuar F-35 në Katar.

Deklarata u bë nga ministri i Inteligjencës Eli Cohen, i cili theksoi se Izraeli do të kujdeset që të ruajë superioritetin teknologjik në rajon.

Cohen, i tha Reuters, se Izraelin e shqetëson afrimiteti i Katarit me Iranin, një ndër armiqtë e betuar të shtetit hebre në rajon.

“Siguria dhe superioriteti ushtarak i yni në këtë rajon janë gjëra shumë të rendësishme për ne. Rajoni ynë nuk është ende Zvicra”, tha Cohen.

Katari dhe SHBA-të nënshkruan në gusht të këtij viti një marrëveshje, përmes të cilës shprehej interesi që të dy vendet të bashkëpunonin ne fushën ushtarake duke përfshirë blerjen e avionëve të avancuar F-35.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…

SHQIPËRI

Forumi Ballkani 2020 Kundër Antisemitizmit në Tiranë, Yuri Kim: Pres me padurim fjalën e Mike Pompeo!

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar pas lajmit se Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo do të…

KOSOVA

Kosova dhe Izraeli diskutojnë për detajet e vendosjes së Marrëdhënieve Diplomatike

Të dyja palët diskutuan edhe aspektet teknike-logjistike për aranzhimin e vizitës së parë zyrtare në Shtetin e Izraelit të delegacionit…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…