Për herë të parë në botë – Teknologjia Izraelite për Trajnimin Kundër Tufës së Droneve

Dronët me qëllim të keq tashmë janë një kërcënim i njohur për sigurinë publike. Për herë të parë në botë, kompania izraelite Swarm Robotics ofron për të trajnuar agjencitë në taktika kundër një sulmi me dron në mënyrë që t’i përgatisë ata për t’iu kundërvënë një tufë droni në botën reale.


Dronët me qëllim të keq tashmë janë një kërcënim i njohur për sigurinë publike. Sidoqoftë, është një sulm i tufës së dronëve që përbën fazën tjetër – një tufë dronësh të programuar paraprakisht, duke sulmuar njëkohësisht nga disa drejtime. Kërcënimi i paraqitur nga një tufë dronësh është shumë më i gjerë sesa rreziku nga një dron individual, për shkak të aftësisë së tij për të shkaktuar dëme të konsiderueshme në infrastrukturat kritike.

Dronët dallohen midis kërcënimeve të tjera në anën tyre inovative dhe potencialin shkatërrues. Dronët e pajisur me kamera dhe sensorë të tjerë mund të identifikojnë objektivat e mundshëm dhe t’ia transmetojnë atë informacion pjesës tjetër të tufës.

Mbledhja e informacionit në kohë reale i bën tufat e dronëve të përshtatshme për kërkimin e forcave në zona të gjera. Një sulm i papritur i një tufë mund të ketë gjithashtu pasoja të rëndësishme psikologjike.

Në fakt, ndalimi i një tufë nuk është thjesht çështje e drejtimit të raketave ose plumbave mjaftueshëm në të; në vend të kësaj, tufa duhet të ndahet, thotë Isaac Kaminer, një ekspert i tufës së dronëve dhe një profesor inxhinierie në Shkollën Pasuniversitare Detare të SHBA-ve

Forcat e armatosura dhe agjencitë e zbatimit që marrin sisteme kundër-dron testojnë aftësitë përgjuese të këtyre platformave kundër dronëve jashtë raftit, ndërsa në fakt, ajo që kërkohet është përballja me një tufë dronësh të programuar paraprakisht. Për herë të parë në botë, kompania izraelite Swarm Robotics ofron për të trajnuar agjencitë në taktika kundër një sulmi me dron në mënyrë që t’i përgatisë ata për t’iu kundërvënë një tufë droni në botën reale.

Themeluar një vit më parë, kompania merr pjesë në INNOFENSE Innovation Center të operuar nga iHLS dhe MAF’AT – Ministria e Mbrojtjes e Izraelit, ku filloi të zhvillojë zgjidhjen e saj të trajnimit kundër tufave të dronëve.

Kjo teknologji me përdorim të dyfishtë filloi së pari në sektorin civil, tani duke kaluar në përdorim ushtarak. Teknologjia e funksionimit të dronit u zhvillua fillimisht nga Swarm Robotics për shfaqje argëtuese dhe është e vetmja kompani në Izrael që merr miratimin e CAA për fluturimet e tufave. Duke përdorur një sistem të dedikuar për kontrollin e tufës së dronëve, kompania ka kryer shfaqje argëtuese të dronëve dhe ka akumuluar tashmë mijëra orë fluturimi të tufës operative të dronëve.


Tani, Swarm Robotics po ofron një stërvitje operacionale me një tufë droni – e vetmja kompani që ofron ushtrime operacionale për trajnim kundër një tufë dhjetëra dronësh, duke përfshirë kërcënimin e një droni vetëvrasës ose dron shpërthyes.

Teknologjia e ndërprerjes e zhvilluar nga kompania ofron mundësinë për të përfshirë një prezantim të drejtpërdrejtë të një tufë droni.

Teknologjia ofron aftësitë e mëposhtme:

– Vënia në skenë e tufave të armikut
– Funksionimi i sinkronizuar i dhjetëra UAV-ve në skenarë të ndryshëm njëkohësisht
– Angazhimi me dronë jo-standardë, të ndërtuar me porosi
– Misionet e paracaktuara
– Operacione gjatë natës
– Trajnim operacional për përgjimin e dronëve dhe trombave

Dan Bystriysky, CTO i kompanisë, tha: “Sulmi i tufave të dronëve mund të jetë një kërcënim thelbësor dhe përdorimi i tyre pritet të rritet gjatë disa viteve të ardhshme. Ndikimi i dronëve është reflektuar tashmë në konfliktin aktual Armeni-Azerbajxhan në Kaukaz. Vizioni ynë është që të trajnojmë agjencitë për të përballuar tufat e dronëve. ”

Padyshim, çdo ushtri ose agjenci e zbatimit që përgatitet për luftë në të ardhmen duhet të përjetojë aktualisht një opsion origjinal kundër dronëve.

/iHLS

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…

SHQIPËRI

Forumi Ballkani 2020 Kundër Antisemitizmit në Tiranë, Yuri Kim: Pres me padurim fjalën e Mike Pompeo!

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar pas lajmit se Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo do të…

KOSOVA

Kosova dhe Izraeli diskutojnë për detajet e vendosjes së Marrëdhënieve Diplomatike

Të dyja palët diskutuan edhe aspektet teknike-logjistike për aranzhimin e vizitës së parë zyrtare në Shtetin e Izraelit të delegacionit…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…