Pesë “Nobelistë” në 2020 – Gjenialiteti Hebre është në kulmin e tij

Një poet, një ekonomist dhe tre shkencëtarë me prejardhje hebraike ishin ndër fituesit e Çmimeve Nobel të këtij viti. Sipas Jewish Virtual Library, ka të paktën 208 fitues hebrenj të Nobelit nga më shumë se 900 marrës gjithsej në historinë e përgjithshme të çmimeve.


Nga Ira Stoll

Një poet, një ekonomist dhe tre shkencëtarë me prejardhje hebraike ishin ndër fituesit e Çmimeve Nobel të këtij viti.

Numri i konsiderueshëm i vitit 2020 shton një varg të jashtëzakonshëm të arritjeve që, nga një numërim i mbajtur nga Biblioteka Virtuale Hebraike (Jewish Virtual Library), ka të paktën 208 fitues të Nobelit Hebrenj të më shumë se 900 marrësve gjithsej në historinë e përgjithshme të çmimeve.

Përfaqësimi afërsisht 20 përqind midis fituesve të Nobelit është shumë joproporcional me shpërndarjen e hebrenjve në popullatën botërore, e cila është afër 0.2 përqind. Nëse çmimet do të shpërndaheshin rastësisht në të gjithë popullsinë, me fjalë të tjera, do të kishte vetëm një ose dy fitues hebrenj për rreth 120 vjet që janë dhënë çmimet.

Prania hebre e Nobelit u simbolizua fizikisht këtë vit nga një video virale e shpërndarë nga Universiteti Stanford. E kapur nga një aparat fotografik i hyrjes së derës, ajo paraqiti një fitues të Nobelit në ekonomi duke u përpjekur të zgjonte tjetrin në mes të natës për të ndarë lajmin e mirë.

“Pjesa më e mirë e kësaj video fantastike është mezuza në shtyllën e derës”, shkroi në Twitter Avi Mayer, drejtori global i komunikimit i Komitetit Hebre Amerikan (AJC).

Ndërsa Nobel mund të jetë diskredituar në disa qarqe nga çmimi i paqes për Yasser Arafat, mbetet diçka për të cilën hebrenjtë ndiejnë një krenari të caktuar grupi.

Një tjetër cicërimë komentoi, “Njerëz normal: ‘Kjo video është kaq e lezetshme!’ Hebrenjtë: ‘MEZUUUUUUUZAH !!!'”

“Urime laureatëve hebrenj të Nobelit në vitin 2020!” ngazëlloi një email nga Muzeu Kombëtar i Historisë Hebraike Amerikane, duke pohuar, “Historitë e këtyre individëve të shkëlqyer janë lloji i historive ‘Vetëm në Amerikë’ Muzeu ynë ekziston në mënyrë unike për të treguar – historitë e Ëndërrimtarëve dhe Bërësve të cilët, përmes imagjinatës, aspiratës, dhe puna e madhe, e bëjnë botën një vend më të mirë për të gjithë “.

Përveç ekonomistit me mezuzah, Paul Milgrom, në grupin e laureatëve të këtij viti përfshiu edhe poeten Louise Glück, e cila fitoi çmimin e letërsisë. Harvey Alter ishte ndër fituesit në kategorinë e ilaçeve për punën e tij në Hepatitin C. Andrea Ghez dhe Sir Roger Penrose, dy shkencëtarë me trashëgimi hebreje, ishin midis tre fituesve të çmimit të fizikës për punën në vrimat e zeza.

Shpjegimi i asaj që disa e kanë quajtur “gjeni hebre” mund të jetë i rrezikshëm. Kur kolumnisti i New York Times, Bret Stephens, trajtoi temën vitin e kaluar, redaktorët e tij e varën atë të thahej duke botuar një “shënim të redaktorëve” duke e akuzuar në mënyrë të gabuar atë për të bërë një gabim që ai nuk e kishte bërë në të vërtetë. Charles Murray, një studiues i inteligjencës, shkroi për këtë temë në botimin e Komentarit në Prill 2007 nën titullin “Gjeniu Hebre”, me nëntitullin “Hebrenjtë janë tepër të përfaqësuar në çdo fushë të arritjeve intelektuale. Pse? ”

Murray, një johebre, përfundoi, “Hebrenjtë janë populli i zgjedhur i Zotit”.

Pothuajse po aq karakteristikë sa arritja dhe inteligjenca hebraike – dhe ndoshta e lidhur me të – është ankthi hebre. Ky shqetësim ka humbur vitet e fundit për mundësinë që dominimi hebre i Nobelëve mund të shkojë drejt një rënieje, së bashku me praninë e tyre në klasat e studentëve të Ivy League. Frika është që hebrenjtë do të eklipsohen, veçanërisht në shkencat e vështira, nga grupet më të sapoardhura të emigrantëve si aziatiko-amerikanët, prindërit e të cilëve “Mami Tiger” i kanë ata duke bërë detyra shtëpie matematikë ndërsa fëmijët hebre të shpërndarë po luajnë video lojëra.

Bartja e Nobelit e këtij viti, në atë drejtim, mund të jetë qetësuese – derisa të mbani mend se Nobeli, shpesh i dhënë në fund të karrierës, është një tregues i mbetur. Mund të jetë gazi i fundit i një komuniteti që po lulëzonte një ose dy breza më parë, por tani po shkon drejt zvogëlimit.

Nëse hebrenjtë amerikanë do të fitojnë akoma shumë Nobel në 40 apo 50 vjet është një pyetje për të cilën nuk e di përgjigjen. Sidoqoftë, nëse do të më duhej të parashikoja, bazuar në tendencat e përgjithshme demografike, do të mendoja se 120 vitet e ardhshme do të shohin më shumë fitues hebrej izraelitë dhe, në mënyrë proporcionale, më pak hebrenj amerikanë. Dhe kjo, gjithnjë e më shumë fituesit hebrenj amerikanë do të jenë ata me një gjysh ose një trashëgimi hebreje hebraike sesa ata që identifikohen qartë si hebrenj amerikanë. Kjo mund të jetë pasojë e një kulture hebreje amerikane që i ka dhënë një përparësi më të lartë çmimeve Nobel në fushat laike sesa ka për studimin e Torahut ose për praktikën fetare hebraike, pavarësisht mezuzave.

Por ju kurrë nuk e dini. SHBA ka disa nga universitetet më të mëdha në botë dhe, të paktën në shkencat e vështira, një sasi mbresëlënëse të lirisë akademike. Sistemi i ndërmarrjeve falas shpërblen përsosmërinë dhe inovacionin. Dhe hebrenjtë kanë një mënyrë – jo gjithmonë, por shpesh – të sfidojnë parashikimet e rënies.

***
Ira Stoll ishte redaktor menaxhuese e “The Forward” dhe redaktor i Amerikës së Veriut të “The Jerusalem Post”. Ai shkruan rregullt për “Algemeiner”

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Izrael

Popullsia e Izraelit shkon në 9.6 milionë banorë

9.6 milionë njerëz jetojnë në vend, 74% hebrenj, 21% arabë. Izraeli do të arrijë në 20 milionë në vitin 2065

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Kosove

Viti i ri Hebraik, Ines Demiri në pritjen e organizuar nga Presidenti i Izraelit

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë në pritjen festive me rastin e Vitit të Ri Hebre 5783,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.