Shqiptarja Irena Stein-Steinova midis 400 shahistëve izraelitë dhe sudanezë në “Garën e Paqes”

Gara miqësore u zhvillua nga amatorë dhe profesionistë nga Izraeli dhe Sudani, përmes lichess.org, e cila është bërë një platformë e famshme për të luajtur shah në internet muajt e fundit. Midis tyre ishte edhe shahistja shqiptaro-izraelite me banim në Izrael, Irena Stein-Steinova.


Qindra qytetarë izraelitë dhe sudanezë shënuan normalizimin e marrëdhënieve midis vendeve të enjten, pasi gati 400 njerëz nga të dy vendet u takuan në internet për të garuar në një lojë shahu.

Gara miqësore u zhvillua nga amatorë dhe profesionistë nga Izraeli dhe Sudani, përmes lichess.org, e cila është bërë një platformë e famshme për të luajtur shah në internet muajt e fundit.

Midis tyre ishte edhe shahistja shqiptaro-izraelite me banim në Izrael, Irena Stein-Steinova.

“Ne jeten time shahistike kam refuzuar te luaj blitz ne tavoline dhe jo me ne kompjuter. Kete rradhe vendosa te marr pjese ne kete gare paqesore. Nga 9 ndeshje fitova 5 dhe humba 4. Nga 4 loje te humbura 2 i humba per shkak te kohes.

Loja u zhvillua ne webin Li Chess. Gjate lojes lojtaret ishin ne Zoom dhe luanin ne Li Chess. kishte arbitra qe shikonin levizjet e dyshuara dhe ishte e ndaluar te perdorej sfond, keshtu mbikqyrej mire.

Po kishte levizje te dyshimte ose ndonje hije qe levizte, eliminoheshe. Arbitra kishte nga te dy palet. Emocione dhe stres”, tha Irena Stein-Steinova për gazetën “Izraeli Sot”.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023