Izraeli marrëveshje me Pfizer, siguron 8 milionë vaksina anti-koronavirus

Kryeministri Benjamin Netanyahu bëri të ditur se, Izraeli nënshkroi një marrëveshje me Pfizer për të blerë miliona vaksina anti-koronavirus, disa ditë pasi firma farmaceutike amerikane tha se të dhënat sugjeronin se vaksina ishte 90 për qind efektive në parandalimin e COVID-19.


Kryeministri Benjamin Netanyahu bëri të ditur se, Izraeli nënshkroi një marrëveshje me Pfizer për të blerë miliona vaksina anti-koronavirus, disa ditë pasi firma farmaceutike amerikane tha se të dhënat sugjeronin se vaksina ishte 90 për qind efektive në parandalimin e COVID-19.

Njoftimi erdhi mes shenjave të reja shqetësuese se infeksionet në Izrael mund të rriten përsëri.

“Nëse trendi aktual vazhdon në dritën e lehtësimit [të kufizimeve] që janë zbatuar dhe atyre që janë në tryezë, një rritje e re e sëmundshmërisë pritet në ditët në vijim,” tha Qendra Kombëtare e Informacionit dhe Njohurisë së Koronavirusit në Raportin e saj ditor.

Si pjesë e marrëveshjes me Pfizer, Netanyahu tha se Izraeli do të merrte 8 milionë doza të vaksinës, të mjaftueshme për të testuar 4 milionë Izraelitë. Netanyahu shprehu shpresën se Pfizer do të fillojë të furnizojë vaksinën në janar, në pritje të autorizimit nga zyrtarët shëndetësorë në Shtetet e Bashkuara dhe Izrael.

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Përse Yossi Cohen, Shefi i Mossad, është pasardhësi i zgjedhur i Benjamin Netanyahut

Kryespiuni, që shihet gjerësisht pas vrasjes së shefit të armëve bërthamore të Iranit, është një besnik i betuar i Netanyahut…

SHQIPËRI

Center for Jewish Impact: Urime Shqipërisë për festat, dy popujt tanë kanë një lidhje të gjatë

Qendra për Ndikimin Hebre (Center for Jewish Impact) uroi popullin shqiptar me rastin e Festave Kombëtare të Shqipërisë, duke veçuar…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Përse Yossi Cohen, Shefi i Mossad, është pasardhësi i zgjedhur i Benjamin Netanyahut

Kryespiuni, që shihet gjerësisht pas vrasjes së shefit të armëve bërthamore të Iranit, është një besnik i betuar i Netanyahut…