Historia e familjes Pilku nga Durrësi që shpëtoi familjen hebreje Gerechter

Edip Pilku ishte 12 vjeç kur familja hebreje erdhi për të qëndruar në shtëpinë e tij në Durrës. Ai ishte djali i një inxhinier shqiptar dhe një nëne gjermane. Familja Gerechter mbërriti në Shqipëri në 1939, pasi Mbreti Zog hapi kufijtë për çdo hebre që dëshironte të vinte ndërsa ata iknin nga tmerret e Kristalnacht në Gjermani dhe Austri dhe antisemitizmit në rritje diku tjetër në Evropë. Sot, emrat e prindërve të Edipit, Njazi dhe Liza Pilku, janë gdhendur në mur në Kopshtin e Kujtimit në Yad Vashem në Izrael


Nga Christine S. Romero

Edip Pilku ishte 12 vjeç kur familja hebreje erdhi për të qëndruar në shtëpinë e tij në Durrës. Ai ishte djali i një inxhinier shqiptar dhe një nëne gjermane. “Nëna ime ishte protestante, ndërsa babai im ishte mysliman. Nëna ime praktikonte të gjitha ritualet e Islamit. Ajo shkonte në xhami dhe mbulonte kokën e saj. Ajo agjëroi gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit dhe festoi Bajramin. Për shkak se ajo e donte babanë tim shumë ajo mësoi të gjitha traditat shqiptare. Babai im ishte një intelektual. Ai dinte pesë gjuhë dhe ishte shumë i dashuruar me nënën time. Ata kishin një marrëdhënie të mirë “.

Babai i Edipit projektoi xhaminë e bukur në Durrës, qytet bregdetar ku ata jetonin. Një ditë babai i tij vuri re një burrë duke pikturuar një fotografi të xhamisë dhe filloi një bisedë me të. Duke mësuar se burri ishte gjerman, Z. Pilku e ftoi atë që të sillte familjen e tij për vizitë.

Familja Gerechter mbërriti në Shqipëri në 1939, pasi Mbreti Zog hapi kufijtë për çdo hebre që dëshironte të vinte ndërsa ata iknin nga tmerret e Kristalnacht në Gjermani dhe Austri dhe antisemitizmit në rritje diku tjetër në Evropë. Pilkët vendosën të strehonin familjen Gerechter. Vajza e tyre, Johanna, ishte rreth moshës së Edipit dhe ata u bënë aq të afërt sa vëllai dhe motra. Për të shmangur dyshimet, ata e thirrën atë me emrin shqiptar Juta. “Nëna ime përhap lajmin se ata ishin të afërmit e saj nga Gjermania.”

Por në vitin 1943, nazistët pushtuan Shqipërinë. “Më kujtohet kur dëgjova babanë tim duke i thënë nënës sime se nazistët po vinin për të kërkuar sepse ata kanë mësuar për praninë e hebrenjve. Unë mund ta kuptoj se ata ishin në rrezik të madh.”

Babai i Edipit e çoi zotin Gerechter në një fshat të vogël në male për siguri. Nazistët erdhën për të kërkuar shtëpinë e Pilkut – dy herë – dhe nëna e Edipit i ngul sytë poshtë. “Nëna ime tha,” A je aq i dyshimtë për të mos besuar një grua gjermane? Unë nuk njoh ndonjë hebre, kështu që ju po humbni kohën tuaj këtu dhe nëse do të vini përsëri këtu, unë do të ankohem “. Ata e përshëndetën dhe u larguan “.

Familja Gerechter qëndroi me Pilkët derisa pushtimi Aleat i dëboi nazistët në nëntor 1944. Komunistët morën Shqipërinë dhe për gati pesëdhjetë vjet shqiptarët nuk u lejuan të komunikonin me Perëndimin.

Juta e vogël kurrë nuk e harroi trimërinë e Pilkëve dhe në 1997 bëri kërkesë që ata të shpallen të Drejtë midis Kombeve. Sot, emrat e prindërve të Edipit, Njazi dhe Liza Pilku, janë gdhendur në mur në Kopshtin e Kujtimit në Yad Vashem në Izrael. Fotografi Norman Gershman u takua dhe intervistoi Edipin për librin e tij Besa: Myslimanët që shpëtuan hebrenjtë në Luftën e Dytë Botërore.

https://www.facebook.com/notes/besa-the-promise/featured-in-besa-the-promise-edip-pilku/153519831335191

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Bota arabe e gatshme të përqafojë Lindjen e Mesme të re

Gatishmëria e shteteve arabe për të dalë publikisht në krah të Izraelit kundër Teheranit pasqyron një aleancë solide të rrënjosur…

SHQIPËRI

Ish-ambasadori David Cohen: Shqiptarët rrezikuan jetën për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Holokaustit

Ish-ambasadori i parë rezident i Izraelit në Shqipëri, David Cohen, vizitoi së bashku me disa miq të tij izraelitë, parkun…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Izraeli pajiset me anijen e tij më të përparuar luftarake

Anija e raketave Saar-6 do të përdoret si një masë paraprake kundër raketave të lundrimit të dizajnuara sovjetike Yakhont dhe…