Prodhohet në Izrael kornea sintetike, miliona të verbër mund të rifitojnë shikimin

Startapi izraelit CorNeat Vision, një kompani e pajisjeve mjekësore oftalmike, njoftoi se zgjidhja e saj më e re, CorNeat KPro, – një kornea sintetike që bio-integrohet me murin e syve. Miliona pacientë të verbër në të gjithë botën, madje edhe në zona ku nuk ka praktikë korneale dhe as kulturë të dhurimit të organeve, të rimarrin shikimin e tyre


Startapi izraelit CorNeat Vision, një kompani e pajisjeve mjekësore oftalmike, njoftoi se zgjidhja e saj më e re, CorNeat KPro, – një kornea sintetike që bio-integrohet me murin e syve – ka marrë miratimin për të filluar një test klinik në Spitalin Beilinson në Petah Tikva.

Testimi, i aprovuar nga Ministria e Shëndetësisë e Izraelit, do të përfshijë 10 pacientë të verbër, të cilët kanë dështuar në një ose më shumë transplantime korneale.

Implanti i CorNeat Vision është krijuar për të zëvendësuar korneat e deformuara, me dhëmbëza ose të errësuara dhe pritet të rehabilitojë plotësisht vizionin e pacientëve të verbër në kornezë, thotë kompania. Lentja e CorNeat KPro integrohet me indin okular rezident duke përdorur një nano-pëlhurë sintetike të pa-degradueshme të patentuar të vendosur nën konjuktivën (indin që shtrihet brenda qepallës).

Implantimi i parë në njerëz i CorNeat KPro do të drejtohet nga Profesor Irit Bahar, drejtor i Departamentit të Okulistikës në Spitalin Beilinson.

“Pas testimit rigoroz para-klinik dhe provave të suksesshme të kafshëve, ne ndjehemi të sigurt duke lëvizur përpara dhe duke provuar sigurinë dhe efikasitetin e pajisjes sonë tek njerëzit”, tha Dr. Gilad Litvin, zyrtari kryesor mjekësor i CorNeat Vision dhe shpikësi i KPro. “Procedura e implantimit të pajisjes sonë, e cila është zhvilluar dhe përsosur në katër vitet e fundit, nuk mbështetet në indet e dhuruesit, është relativisht e thjeshtë dhe kërkon më pak se një orë për t’u kryer.

“Ne presim që kjo të mundësojë që miliona pacientë të verbër në të gjithë botën, madje edhe në zona ku nuk ka praktikë korneale dhe as kulturë të dhurimit të organeve, të rimarrin shikimin e tyre,” tha Dr. Litvin.

Lexo më shumë

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Bota arabe e gatshme të përqafojë Lindjen e Mesme të re

Gatishmëria e shteteve arabe për të dalë publikisht në krah të Izraelit kundër Teheranit pasqyron një aleancë solide të rrënjosur…

SHQIPËRI

Ish-ambasadori David Cohen: Shqiptarët rrezikuan jetën për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Holokaustit

Ish-ambasadori i parë rezident i Izraelit në Shqipëri, David Cohen, vizitoi së bashku me disa miq të tij izraelitë, parkun…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Izraeli pajiset me anijen e tij më të përparuar luftarake

Anija e raketave Saar-6 do të përdoret si një masë paraprake kundër raketave të lundrimit të dizajnuara sovjetike Yakhont dhe…