Izraeli pajiset me anijen e tij më të përparuar luftarake

Anija e raketave Saar-6 do të përdoret si një masë paraprake kundër raketave të lundrimit të dizajnuara sovjetike Yakhont dhe raketave Khalij Fars të prodhuara nga Irani, duke mbrojtur gjithashtu fushat e gazit në det të hapur pranë Libanit


Izraeli mori anijen e tij më të përparuar luftarake të mërkurën, duke e përshkruar anijen e bërë gjermane të quajtur “Mburoja” si një mbrojtje për platformat e ndjeshme të gazit Mesdhetar ndërsa tensionet me Teheranin rriten për vrasjen e një shkencëtari të lartë bërthamor iranian.

Korveta Saar-6 që u ankorua në portin Haifa dhe tre të njëjtin model për të ndjekur vitin e ardhshëm, do të sjellë në 15 numrin e anijeve me raketa të vendosura nga një marinë izraelite e cila, megjithëse e vogël, kryen misione deri në Detin e Kuq dhe Gjirin Persik.

Izraeli gjithashtu dëshiron të mbrojë fushat e gazit natyror në afërsi të Libanit, një armik i vjetër me të cilin ka zhvilluar deri tani bisedime të pafrytshme për kufirin detar të ndërmjetësuar nga SHBA.

“Zbulimi i mirëpritur i fushave të gazit në brigjet e Izraelit e bëri të nevojshme krijimin e një plani që do të sigurojë një zarf mbrojtës,” tha Presidenti Reuven Rivlin në ceremoninë në port.

Flota detare sheh një kërcënim për litarët e gazit nga guerilasit Hezbollah të mbështetur nga Irani, veçanërisht pasi Teherani u zotua të hakmerret për vrasjen e së premtes të organizatorit bërthamor Mohsen Fakhrizadeh, të cilën ia fajësoi Izraelin.

“Iranianët po kërkojnë objektiva” prestigj “si këta, që mund të goditen me viktima të ulëta, që do të thotë – ata mund të shpresojnë – më pak shanse për përshkallëzim,” tha një zyrtar izraelit i sigurisë për Reuters. “Pyetja është nëse Hezbollah do të godiste tani.”

Megjithëse Hezbollah ka kërcënuar më parë instalimet e gazit, ai tha se përgjigja ndaj vdekjes së Fakhrizadeh ishte në duart e Iranit. Bejrut u ka kërkuar “të gjitha palëve” të tregojnë përmbajtje.

 

Izraeli as nuk e ka konfirmuar dhe as nuk e ka mohuar përgjegjësinë për vrasjen, e cila erdhi ndërsa rajoni peshon fatin e ndryshuar të Iranit me dorëzimin e presidentit të SHBA muajin e ardhshëm nga Donald Trump te Joe Biden me më shumë diplomaci.

Goditja e Fakhrizadeh mund të ketë qenë “në kohën e duhur për të ngushtuar rrezikun e një reagimi të rëndësishëm sulmues iranian në një periudhë të afërt, duke pasur parasysh frikën në Teheran të një reagimi të ashpër sulmues nga ana e administratës Trump dhe një dëshirë iraniane për të lehtësuar rifillimin e kontakt me administratën e Biden, “shkruajnë Amos Yadlin dhe Assaf Orion nga Instituti i Studimeve të Sigurisë Kombëtare të Universitetit Tel Aviv.

Burimi: Ynetnews.com

Lexo më shumë

IZRAEL

Sakrifica e ushtarëve të Izraelit nuk do të harrohet

Secili nga burrat dhe gratë tona të guximshme kishte një familje, miq, shpresa dhe ëndrra që nuk do të realizohen…

SHQIPËRI

Canaj takon avokatin Bressel: Konsulencë ligjore izraelite për markat dhe pronësinë intelektuale në Shqipëri

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj u takua me avokatin e njohur izraelit, Dr. Eyal Bresel, themeluesin dhe…

KOSOVA

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla: Ambasada në Jerusalem, punë e kryer!

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla: Nuk do t’i hymë aventurave diplomatike për të rikthyer në shqyrtim…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shërbimet inteligjente perëndimore: Mossad pas sulmit në impiantin bërthamor të Iranit

Burimet e inteligjencës perëndimore i thanë medias hebraike se agjencia izraelite e spiunazhit përgjegjëse për ndërprerjen e energjisë në Natanz;…