Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për t’u bërë një manjat biznesi


Nga Larry Greenfield, Jewish Journal

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për t’u bërë një manjat biznesi që bëri pasurinë e tij, pjesërisht, duke depërtuar në Kinën Komuniste; një legjendë kazinoje që nuk i pëlqente veçanërisht kumari; dhe një donator politik konservator amerikan i cili dha përparësi, mbi të gjitha, angazhimin e tij ndaj Izraelit.

I vendosur ashpër në ndjekjen e tij të suksesit të biznesit, parimet politike dhe filantropinë e gjerë (por të përqendruar vazhdimisht), Adelson ishte luftëtari i fundit. Me shumë tifozë dhe shumë kritikë, ai fitoi shumë më tepër sesa humbi.

Filloi nga Zero

Sheldon Adelson lindi në një familje hebreje luftarake, emigrante, në lagjen Dorchester të Bostonit. Ai zbuloi se si foshnjë, ai flinte në një sirtar rrobash në banesën e prindërve të tij me një dhomë.

Gjyshi i tij nga nëna kishte qenë një minator qymyri në Uells. Babai i tij nisi një taksi dhe nëna e tij drejtoi një dyqan të vogël thurjesh.

Si fëmijë, Adelson huazoi mjaft para (200 dollarë) për të blerë të drejtat për të shitur gazeta në një cep të vogël të rrugës dhe më pas kaloi në shitjen e makinerive të shitjes së ëmbëlsirave.

Ai ndoqi pak kohë në City College të New York-ut përpara se të hiqte dorë për të qenë reporter i gjykatës. I vetë-siguruar edhe si një adoleshent i vonë, Adelson kujtoi gjallërisht marrjen e dëshmisë në një rast të madh që përfshinte shkencëtarë të shquar të cilët të gjithë pyetën veten pse ishin këtu në tokë.

“Dhe unë thashë me vete,‘ Këta njerëz janë … shkencëtarët më të mëdhenj në histori dhe ata po pyesin veten, Pse janë këtu në tokë? Is Kjo është gjëja më qesharake që kam dëgjuar ndonjëherë. Kanë qenë të panumërta miliarda njerëz që kanë jetuar që nga njeriu Neandertal, dhe asnjë person nuk e ka gjetur kurrë pse janë këtu në tokë, me ndonjë shkallë sigurie – a nuk e dinë ata atë? ”

Adelson më pas shërbeu në Ushtrinë e SHBA gjatë luftës Koreane dhe, pas shkarkimit, filloi karrierën e tij të biznesit duke shitur pajisje higjienike dhe kimikate për shkrirjen e xhamave; ai pastaj kaloi në drejtimin e një biznesi turne. Ai filloi dhjetëra ndërmarrje si një sipërmarrës serial, me hitin e tij të madh duke qenë COMDEX, ekspozita e tregtisë së kompjuterëve që ai filloi të organizonte në 1979 që mbizotëroi industrinë e teknologjisë në vitet 1980 dhe 1990. Ai shiti COMDEX për një pasuri prej 500 milion dollarësh në 1995.

Nuk është bërë ende, në të gjashtëdhjetat e tij të fundit, Adelson bleu pronën e famshme Sands Hotel dhe Kazino nga investitori legjendar i Las Vegasit Kirk Krekorian për 128 milion dollarë, duke hyrë zyrtarisht në biznesin e vendpushimeve të lojrave. Adelson revolucionarizoi industrinë duke shtuar hapësirën e konventave për të krijuar rrjedha shtesë të të ardhurave. Ndikimi i tij i qëndrueshëm në horizontin e Las Vegasit është gjithashtu i rëndësishëm. Ai shembi vendpushimin Sands dhe ndërtoi hotelin më të madh në botë, 7,000 dhoma të kombinuara Veneciane / Palazzo, e cila u frymëzua nga ëndrra e gruas së tij Miriam për një pronë turistike të bazuar në artin dhe bukurinë e Venecias, Itali. Ai gjithashtu udhëhoqi ngritjen e vendpushimeve të kazinove në Makao dhe Singapor.

Dikush mund të pyesë: A nuk është njeriu më i zgjuar në sallën e lojërave të fatit ai që zotëron “shtëpinë?” Sapo ai mori publikun e Las Vegas Sands Corp, Adelson arriti pasurinë pothuajse unike, vetëm për të parë lëkundje të mëdha në vlerën e tij neto shumë kohë pasi shumica e njerëzve të biznesit kanë dalë në pension.

Në fakt, Adelson ka të ngjarë të fitonte, të humbte dhe të fitonte më shumë para se kushdo tjetër në histori, por ai ishte i qëndrueshëm në pikëpamjen e tij të deklaruar se ngritjet dhe ngritjet e pasqyrës së tij financiare mund t’i shkaktonin shqetësim, por asnjëherë frikë. E gjitha ishte pjesë e të qenit një sipërmarrës i cili ndërmori rreziqe të mëdha për shpërblime të mëdha.

Adelson pa që pasuria e tij neto ra 25 miliard dollarë gjatë recesionit të madh të vitit 2008. Përgjigja e tij? “Unë fillova me zero”. Ai i mori të gjitha përsëri dhe më shumë, duke vazhduar filantropinë e tij të jashtëzakonshme.

Filantropi Bujare

Me zhdërvjelltësinë e tij, Adelson u angazhua për mbështetje të jashtëzakonshme financiare për shkaqe të tilla si arsimi, abuzimi i substancave dhe rehabilitimi, hulumtimi mjekësor dhe, natyrisht, shumë shkaqe hebreje, nga përkujtimi i Holokaustit tek përpjekja e suksesshme e Izraelit për Lindjen e Lindjes për të sjellë qindra mijëra hebrenj të rinj amerikanë për të vizituar dhe lidhur me Izraelin.

E pyeta Adelsonin se cila kauzë kishte më shumë rëndësi për të dhe ai tha, “të jesh Miku i Forcave të Mbrojtjes së Izraelit është shumë e rëndësishme”. Ai gjithashtu priti anëtarë të shumtë të shërbimit ushtarak amerikan si mysafirët e tij të pushimeve në Las Vegas.

Ai gëzoi rritjen e kampusit arsimor mbresëlënës Dr. Miriam dhe Sheldon G. Adelson, e vetmja shkollë e komunitetit hebre në PK-12 në Nevada, të cilën ai e financoi dhe që djemtë e tij të rinj morën pjesë.

Me shtëpi në Malibu, California dhe komunitetin Summerlin të Las Vegas, Adelson udhëtoi nëpër botë, duke marrë pjesë në interesat e biznesit në Azi dhe në angazhimet e tij bamirëse në Izrael, ku ai zotëronte gazetën e përditshme më të lexuar dhe më të lirë të vendit, Israel Hayom . Në fakt, Adelson vendosi një herë një rekord në distancë, duke fluturuar me avionin e tij të korporatës direkt nga Tel Aviv në Honolulu, Hawaii.

Peshë e rëndë politike

Jeta e Adelson ishte një udhëtim i egër, dhe aq më tepër në veprimtarinë e tij të çështjeve publike. Në fakt, reporteri i ri i gjykatës shpesh kthehej në arenën ligjore, ku u përball me rregullatorët dhe mbrojti pretendime të shumta biznesi nga ish-punonjësit.

Betejat e tij mediatike ishin të famshme, gjithashtu, duke përfshirë fitimin e një padie shpifjeje në një gjykatë në Londër (të ardhurat shkuan për bamirësi). Dhe ashtu si pronësia e tij për gazetën izraelite, blerja e tij e Las Vegas Review-Journal nxiti polemikë (ishte midis vetëm një gjysmë duzine gazetash ditore kryesore të qytetit në vend për të mbështetur Presidentin Donald Trump për rizgjedhje).

Adelson luftoi për një përpjekje për të bashkuar punonjësit e tij, një veprim i rrallë përgjatë Rripit të Vegasit. Por ai ishte admiruar për të qenë jashtëzakonisht bujar me 50,000 punonjësit e tij, duke paguar pagat dhe përfitimet gjatë pandemisë së gjatë COVID-19, e cila shkurtoi ndjeshëm të ardhurat e tij nga vendpushimi.

Ai gjithashtu mori komunitetin e pokerit në internet (duke besuar se bixhozi në shtëpi në kompjuter ishte një rrezik për të rinjtë) dhe përpjekja e industrisë së kanabisit për të legalizuar marihuanën.

Duke preferuar ndërmarrje falas, por gjithmonë duke mbrojtur interesin më të mirë të kompanisë së tij, Adelson u përpoq të shfrytëzonte donacionet dhe marrëdhëniet e tij politike në Capitol Hill. Ai mbështeti dhjetra kandidatë të GOP, veçanërisht ish-Kryetarin e Dhomës Newt Gingrich dhe Presidentët e SHBA George W. Bush dhe Donald J. Trump.

Ai mbajti marrëdhënie të përzemërta me ish-udhëheqësin e shumicës së senatit Harry Reid (D-NV) por u përlesh për vite me ish-kongresisten Shelly Berkley (D-NV) dhe konkurrentin e kazinosë Steve Wynn. Adelson më vonë vlerësoi udhëheqjen në rritje të Wynn në partinë Republikane, ku vetë Sheldon ishte donatori më i rëndësishëm për shumë vite. Në fakt nuk i pëlqente ideja e ndikimit të pasur të donatorëve në politikë, por ai besonte se dikush duhej të merrte financuesit në anën tjetër.

Ai ishte një mbështetës kryesor i Këshillit Izraelito-Amerikan dhe inkurajoi ndikimin e tij në rritje dhe përpjekjet për të sjellë “Izraelitësinë” në komunitetin hebre amerikan. Ai ishte një avokat i madh për Izraelin dhe loboi për politika të tilla si zhvendosja e Ambasadës së SHBA në Jeruzalem.

Adelsoni që njihja

Unë e njihja Adelson gjatë dy dekadave të fundit të jetës së tij dhe e admirova shumë humanizmin e tij. Unë gjithashtu e pashë atë duke luftuar me guxim me çështjet e tij shëndetësore, të cilat, për shumë vite, i kufizuan aftësinë e tij për të qëndruar dhe ecur mirë. Sidoqoftë, ai do të buzëqeshte ndërsa rrotullohej në karrigen e tij elektrike.

Ai ishte i apasionuar pas ngritjes së Republikanizmit Hebre dhe mori një goditje nga pamja e befasishme e fytyrave të Demokratëve Hebre, të cilët kishin zotëruar fushën e lojës politike për kaq shumë kohë. Ai ndjeu simpati me ata që thanë. “Unë nuk u largova nga partia Demokratike; më la. ”

Një histori e vërtetë e suksesshme dhe patrioti amerikan i pasurive, Adelson ishte një financues kryesor i lëvizjes konservatore dhe krenar për ndikimin e saj pozitiv në komunitetin pro-Izraelit, promovimin e miqësisë dhe aleancës hebre-kristiane dhe edukimin dhe fuqizimin e saj të shumë drejtuesve dhe aktivistëve.

Një burrë me një vezullim në sy, ai mund të ishte i ashpër nga jashtë dhe një konkurrent i ashpër, por jashtëzakonisht i mirë me shumë njerëz që takoi. Ai ishte shumë i përkushtuar ndaj partneres së tij të dashur dhe shoqes së shpirtit, gruas së tij Miri.

Ai u përul nga ata që menduan se mund ta dallonin vërtet kuptimin përfundimtar të jetës, megjithatë ai u bë thellësisht domethënës për jetën e shumë të tjerëve.

Largimi i z. Adelson erdhi gjatë javës kur lexuam pjesën e Tevratit Va’era në librin Sh’mot. Në anglisht, ne themi “Eksodi”, që do të thotë “largim”, por fjala “Sh’mot” në të vërtetë do të thotë “emra”. Tradita mëson që emrat tanë individualë përshkruajnë natyrat tona dhe na japin identitetin për tu shquar në botë.

Një herë e pyeta Sheldon (pasi ai i mirëpriti të gjithë për ta thirrur) nëse ishte i bezdisur kur shumë shpesh shqiptonin gabimisht mbiemrin e tij. Ai tha, “ke të drejtë, është qesharake, është Adelson, si fjala ‘shto’ ose ‘Nevada’. Më pëlqen kjo.”

Z. Sheldon Adelson.

Emri i tij qoftë një Bekim.

Larry Greenfield është bashkëpunëtor i The Claremont Institute for the Study of Statesmanship & Political Philosophy.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023