Twitter pezullon llogarinë e liderit iranian Khamenei, kërcënoi me vdekje Trump

Twitter ngrinë një nga llogaritë e liderit suprem iranian për kërcënimet për të marrë hak për vdekjen e komandantit ushtarak të vitit 2020 në sulmin me dron të urdhëruar nga presidenti i atëhershëm i SHBA


Twitter të Premten pezulloi një llogari të zyrës së Udhëheqësit Suprem iranian, Ayatollah Ali Khamenei pasi ajo postoi një fotomontazh të ish-Presidentit amerikan Donald Trump duke luajtur golf nën hijen e një aeroplani lufte së bashku me një premtim për të marrë hak për një sulm vdekjeprurës të dronit të vitit 2020 që ai urdhëroi.

Postimi në llogarinë Twitter @khamenei_site të enjten vonë paralajmëroi se nuk kishte shpëtim nga shpagimi për sulmin e SHBA jashtë aeroportit të Bagdadit, i cili vrau shefin e operacioneve të huaja ushtarake të Iranit Gjeneralin Qassem Soleimani dhe togerin e tij Irakian.

“Hakmarrja është e pashmangshme. Vrasësi i Soleimani dhe njeriu që dha urdhrat duhet të përballen me hakmarrje, ”thuhej në të.

“Hakmarrja mund të ndodhë në çdo moment.”

Nga e premtja në mëngjes Twitter kishte pezulluar llogarinë. Sidoqoftë, zyra e Khamenei drejton disa llogari dhe të tjerët ishin ende duke punuar.

Ayatollah Ali Khamenei

Trump u largua nga zyra të Mërkurën dhe fluturoi drejt e në klubin e tij të golfit Mar-a-Lago në Florida, pa marrë pjesë në përurimin e presidentit të tij pasardhës të SHBA Joe Biden.

Zyrtarët iranianë janë zotuar vazhdimisht se Soleimani do të hakmerret.

Në fillim të këtij muaji, në përvjetorin e parë të vrasjes së tij, shefi i gjyqësorit Ebrahim Raisi paralajmëroi se as Trump nuk ishte “imun ndaj drejtësisë” dhe se vrasësit e Soleimani “nuk do të ishin të sigurt askund në botë”.

Twitter pezulloi llogarinë e Trump pas sulmeve në Kapitolin e SHBA duke cituar “rrezikun e nxitjes së mëtejshme të dhunës”.

Platforma sociale kishte qenë nën presion në rritje për të ndërmarrë veprime të mëtejshme kundër Trump pas kryengritjes vdekjeprurëse të 6 janarit. Twitter fillimisht pezulloi llogarinë e Trump për 12 orë pasi ai postoi një video që përsëriste pretendimet e rreme në lidhje me mashtrimet zgjedhore dhe lavdëronte protestuesit që sulmuan në Kapitol.

IZRAEL

E mbijetuara e Holokaustit me rreth 400 pasardhës ndërron jetë në moshën 105 vjeç

Shoshana Ovitz mbijetoi Auschwitz pasi pa se nëna e saj ra në duart e mjekut famëkeq nazist, Josef Mengele.

SHQIPËRI

Kryegjyshi Botëror pret ambasadorin Gendler: Izraeli mund ta ndihmojë Shqipërinë me vaksina kundër Covid!

Kryegjyshi Botëror Dede Edmond Brahimaj, Kryetar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, priti në selinë e shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane,…

KOSOVA

Fahri Xharra: Albin, kur të thërret Izraeli, merre guximin!

Një thirrje jo e zakonshme për udhëheqësin e ardhshëm të Kosovës - Nga Fahri Xharra, publicist

INTERVISTA

Një histori për të gjithë botën

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler ekskluzivisht për Albanian Daily News

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shefi i Mossadit takim me zyrtarët e lartë të SHBA

Cohen do të takojë Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA, shefin e CIA, ndërsa takimi me Biden nuk është ende…