Ambasadori Canaj pret Dr. Rockenschaub, Përfaqësues i OBSH në Shqipëri

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, priti në selinë e ambasadës Dr. Gerald Rockenschaub, Përfaqësues i Zyrës së Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në Shqipëri.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, priti në selinë e ambasadës Dr. Gerald Rockenschaub, Përfaqësues i Zyrës së Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në Shqipëri.

Postimi i plotë

Në kuadër të nominimit të Dr. Gerald Rockenschaub si Përfaqësuesi i Zyrës së OBSH/Shqipëri, zhvilluam me të një takim kortizie në ambjentet e Përfaqësisë!

Pasi e uruam për detyrën e re dhe marrjen e agrementit për të përfaqësuar OBSH në Shqipëri, vlerësuam përpjekjet e deritanishme dhe punën intensive të kësaj organizate në bashkëpunim me qeverinë shqiptare sidomos gjatë përballimit të pandemicë Covid19, si dhe në mbështetjen dhënë Ministrisë tonë të Shëndetësisë për bashkëpunimin dhe koordinimin lidhur me prioritetet e kujdesit të shëndetit publik.

Dr. Rockenschaub, e ka vizituar Shqipërinë disa herë gjatë vitit 2013, si dhe ka shërbyer në shumë operacione humanitare në kuadër të OBSH dhe OKB, përfshirë pjesëmarrjen e tij bashkë me një grup mjekësh në Kosovë/Prizren, gjatë periudhës së luftës, si dhe në vende të tjera në risk në botë. Posti i tij i fundit, përpara Shqipërisë, ishte Kreu i Zyrës së WHO/OBSH në Territoret Palestineze/Bregu Perëndimor dhe Gaza. Ai është austriak dhe ka punuar për shumë kohë me WHO (OBSH), karrierë të spikatur në mjekësi si dhe ka studiuar në Universiten Karl Franzen në Graz dhe në Universitetin e Boston-it

Happy to welcome in our premises in a courtesy meeting Dr. Gerald Rockenschaub on the occasion of his appointment as…

Posted by Ambasada Izrael on Friday, February 19, 2021

IZRAEL

E mbijetuara e Holokaustit me rreth 400 pasardhës ndërron jetë në moshën 105 vjeç

Shoshana Ovitz mbijetoi Auschwitz pasi pa se nëna e saj ra në duart e mjekut famëkeq nazist, Josef Mengele.

SHQIPËRI

Kryegjyshi Botëror pret ambasadorin Gendler: Izraeli mund ta ndihmojë Shqipërinë me vaksina kundër Covid!

Kryegjyshi Botëror Dede Edmond Brahimaj, Kryetar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, priti në selinë e shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane,…

KOSOVA

Fahri Xharra: Albin, kur të thërret Izraeli, merre guximin!

Një thirrje jo e zakonshme për udhëheqësin e ardhshëm të Kosovës - Nga Fahri Xharra, publicist

INTERVISTA

Një histori për të gjithë botën

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler ekskluzivisht për Albanian Daily News

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shefi i Mossadit takim me zyrtarët e lartë të SHBA

Cohen do të takojë Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA, shefin e CIA, ndërsa takimi me Biden nuk është ende…