Fahri Xharra: Zonja Vjosa, boll e zgjatët. Hapeni ambasadën e Kosovës në Jerusalem!

Publicisti kosovar Fahri Xharra i shkruan Ushtrueses në Detyrë, Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani


Nga Fahri Xharra

Zonja Vjosa, boll mo e zgjatët!

Kaluan do kohë që Zoti Netanjahu e mirëpret Albinin në Izrael që përfundimisht njohja e saj politke e Kosovës të kurorëzohet edhe me hapjen e Ambasades sonë në Jerusalem. Një fitore e madhe për ne shqiptarët!

Ne si shqiptarë të Kosovës, ti e di fort mirë ishim të pa njohur në botë na quanin “shiptari “ që të na humbin identitetin dhe që Bota kkurrë mos të dijë se edhe këtu ka shqiptarë, jo të ardhur si e thonë serbët por vendor me mijëra vjet që nga koha e pallazgëve dhe më vonë e Dardanëve.
Fati i madh që sot jemi faktor europian, shtet i njohur ndërkombëtarisht nga fuqitë pro-perëndimore euro-amerikane. Dhe fati edhe më i madhe që edhe Izraeli e zgjati dorën e miqësisë dhe e pranoi shtetin e ri. Kjo është mrekullia mijëvjeçare që fuqia më e madhe ushtarake në Lindjen e Afërme të jet mik i yni.

Izraeli dhe izraelitet e kanë një të mirë që nuk e harrojnë as të mirën e as të keqen.

Populli ynë e ka vendin e saj kryesor në mirënjohjet izraelite për popullin shqiptar.

Ne kishim qenë shumë më sukes – shëm në jetë sikur të mendonim si hebrejt.

Pra, edhe ti Zonja Vjosa si njeriu më i dëshiruar ndër votuesit shqiptar mendo si hebre!

Z. Netanjahu me një rast e tha: Unë e mbaj fjalën si shqiptari Besën. Po ku mbeti Besa shqiptare ndër ju të zgjedhurit?

Nuk di se pse po e zgjatni kaq shumë? Amerika e ka Ambasadën e saj në Jerusalem. Po ju çfarë koordinimi pritni me Amerikën për këtë çështje? Apo është vetë njëarsyetim naiv i juaji që “arrini “ aty ku dëshironi? E dhasht zoti që mos të jetë ashu si e mendojnë shumica e shqiptarëve që e duan Ambasadën në Jerusalem.

Serbët një-dy–tri e thonë se Kosova është Jerusalemi serb. Nuk të pengon kjo?

Hapja e Ambasadës së Kosovës në Jerusalem do t’iu mbyll gojën njëherë e përgjithmonë serbëve. Në ate që mendojnë serbët ne e kemi përgjegjen se Kosova është Jerusalemi i shqiptarëve.

Znj. Vjosa mos e vononi shumë, se pendimi është vetem pendim, më vonë. Një herë, e thotë populli vjen “Vera kah dera!”

Suksese dhe ngutuni!

07.03.21, Gjakovë

Lexo më shumë

IZRAEL

Ushtria izraelite godet 750 objektiva në Gaza, eliminon 60 terroristë pa dëmtuar asnjë civil

Zëdhënësi i Forcës Ajrore Izraelite përshkruan se sulmi ishte 'shënjestër e veçantë' që përfshinte hedhjen e 170 bombave në zonën…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

KOSOVA

Ridvan Berisha: Të mos ta humbim një mik të çmuar të vendit tonë siç është Izraeli!

Udheheqesit shteterore te Kosoves do te duhej te denonin publikisht sulmet terroriste te Hamasit mbi Izraelin. Kete nuk po e…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…