Irani mbetet murtaja e Lindjes së Mesme

Ne duhet të përdorim ndryshimin e paradigmës që Izraeli dhe partnerët e tij arabë kanë arritur dhe të forcojmë ata që përmes dialogut dhe bashkëpunimit do të promovojnë paqen dhe stabilitetin rajonal.


Nga Danny Danon

Kombet e Bashkuara, vendi për shërbimin tim pesë-vjeçar si Përfaqësuesi i Përhershëm i 17-të i Izraelit, ka qenë tradicionalisht një arenë e padëshiruar dhe problematike për Shtetin e Izraelit. Vit pas viti, Izraeli u ka rezistuar shumë akuzave, deklaratave dhe rezolutave të padrejta.

Në të njëjtën kohë, KB është një vend plot mundësi diplomatike. Ashtë një vend që bashkon vendet e botës si asnjë forum tjetër. Shtë një vend ku Izraeli mund të flasë në mirëbesim me përfaqësues nga të gjitha vendet, përfshirë fqinjët e tij arabë, dhe të shkëmbejë pikëpamje të vërteta.

Për shumë vite, këto biseda të fshehta u zhvilluan në fshehtësi të madhe. Unë vetë vizitova Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Marokun në të kaluarën dhe zhvillova shumë takime të tilla, me çdo angazhim që kërkonte koordinim kompleks nga të gjitha palët.

Në mbyllje të çdo takimi, një kabllo e klasifikuar u dërgua tradicionalisht në kryeqytetin e secilës palë për të raportuar mbi dialogun. Këto ngjarje kërkuese theksuan se sa larg do të shkonin vendet për të fshehur çdo marrëdhënie me Izraelin sepse për shumë kombe, Izraeli ishte një mik vetëm privatisht. Publikisht, Izraeli ishte një armik dhe skenari ishte krejt tjetër.

Kjo prirje është përmbysur plotësisht me Marrëveshjet Abraham. Sot, nuk ka nevojë për fshehtësi. Izraeli tani është në gjendje të takohet në mënyrë të jashtme në publik me Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini, Maroku dhe Sudani, ndër shumë të tjerë.

Fluturimet nga dhe nga secili vend po bëhen normë. Diplomatët dhe qytetarët e vendeve madje postojnë foto në mediat sociale dhe i urojnë njëri-tjetrit sukses dhe vullnet të mirë.

Kjo nuk është asgjë më pak se një mrekulli. Ky version i realitetit mund të ishte hequr nga një film i trilluar shkencor shumë vite më parë. Askush nuk do ta kishte besuar që ishte e vërtetë. Sot, është realiteti i rajonit.

Megjithatë, mbetet një shqetësim që e mundon rajonin – një pengesë kryesore për paqen, duke u mohuar brezave të ardhshëm të Lindjes së Mesme trashëgiminë e tyre të drejtë të prosperitetit dhe stabilitetit: Iranin. Irani është eksportuesi më i madh në botë i terrorit dhe frikës. Irani është pengesa kryesore për një rajon të lirë nga fondamentalizmi dhe shtypja.

Në vitin 2020, Irani shpenzoi rreth 7 miliard dollarë në eksportimin e revolucionit të tij terrorist terrorist. Irani gjithashtu ka vazhduar programin e tij të testimit të raketave balistike, ndërsa në mënyrë të fshehtë – dhe pastaj në mënyrë flagrante – pasurimin e uraniumit deri në 20%, i cili është thjesht hapa larg nga armët bërthamore.

Tentakët e Iranit janë edhe më kërcënues sepse shtrihen përtej kufijve të tij. Në Jemen, Irani është ngulitur thellë me milicinë radikale Houthi. Ai rregullisht furnizon grupin terrorist me armë, nga dronët shpërthyes te raketat, të cilat përdoren për të goditur objektivat rajonalë dhe për të shkaktuar kërdi në rajon.

Irani ka ndërtuar bastione të fuqishme ushtarake në Siri, Irak dhe Liban, dhe së fundmi, gjurmët e gishtave të Iranit u gjetën në Indi, ku ambasada Izraelite u sulmua nga një organizatë terroriste e lidhur me Teheranin. Kohët e fundit, u zbulua se ambasadat Izraelite, Amerikane dhe Emirate u kërkuan nga agjentët iranianë, në një përpjekje për të sulmuar dhe shkaktuar dëme dhe shkatërrime. Ky komplot u prish dhe me mëshirë, terroristët u kapën dhe u arrestuan pa shkaktuar dëme.

Irani është forca destabilizuese dhe përçarëse që ka shërbyer për të rreshtuar Izraelin dhe vendet e moderuara Arabe në rajon. Sytë e rajonit tani janë hapur për qëllimet iraniane kur bëhet fjalë për Planin e Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit (JCPOA), marrëveshja bërthamore e vitit 2015.

Nuk mund t’i shpërfillim më mashtrimet dhe shkeljet e vazhdueshme të Iranit. Regjimi iranian shkeli JCPOA që nga fillimi, siç u vërejt nga nënshkruesit e marrëveshjes dhe Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike.

Administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden po godet akordin e duhur me sinjalin e saj se do të angazhohet me aleatët e SHBA para se të flasë me Iranin. Sidoqoftë, Irani duhet të bëhet që të ndërpresë pasurimin e uraniumit, t’i japë fund provave të tij të raketave balistike dhe të ndalojë mbështetjen e terrorizmit në një shkallë globale si pjesë e çdo marrëveshjeje.

Ne duhet të vazhdojmë të vendosim sanksione ekonomike mbi Iranin, për t’i dhënë regjimit asnjë rrugëdalje tjetër përveçse të ndryshojë sjelljen e tij fanatike, e cila dëmton vetë qytetarët e tij, Lindjen e Mesme të gjerë dhe arenën ndërkombëtare.

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken vuri në dukje se Irani po i afrohet rrezikshëm një bombe bërthamore.

“Koha që do t’i duhej Iranit të prodhojë material të mjaftueshëm të copëtueshëm për një armë bërthamore është deri në … disa muaj,” tha ai. “It’sshtë një problem që mund të bëhet më i mprehtë sepse nëse Irani vazhdon të heqë disa nga këto kufizime të vendosura nga marrëveshja, kjo mund të zbresë për disa javë.”

Ne jemi duke shpejtuar drejt një kryqëzimi kritik shumë herët në lojë, dhe vendimet do të duhet të merren me një ritëm më të shpejtë sesa parashikohej. Zërat nga Uashingtoni do të deshifrohen nga afër nga ajatollahët e Iranit. Këta zëra duhet të konfirmojnë që Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë pranë aleatëve të tyre dhe nuk do të tolerojnë sjelljen e keqe të Iranit.

Irani ka demonstruar vazhdimisht se nuk do të ndryshojë sjelljen e tij. Do të vazhdojë të përparojë ekstremizmin, urrejtjen dhe armiqësinë. Kjo përforcon që ne nuk mund të mbështetemi në të.

Në vend të kësaj duhet të sigurojmë që të marrim qasjen e duhur, duke shfrytëzuar ndryshimin e madh të paradigmës që Izraeli dhe partnerët e tij arabë kanë arritur, dhe duke forcuar të gjithë ata që, përmes dialogut dhe bashkëpunimit, do të promovojnë paqen dhe stabilitetin në rajon. Ne duhet të bëjmë gjënë e duhur nga bota, nga rajoni dhe, më e rëndësishmja, nga qytetarët iranianë, të cilët nuk duhet të mbahen peng nga regjimi i tyre ekstremist.

Kur kemi të bëjmë me një Iran të dyfishtë, nuk ka vend për gabime./Israel Hayom/

Lexo më shumë

IZRAEL

Ushtria izraelite godet 750 objektiva në Gaza, eliminon 60 terroristë pa dëmtuar asnjë civil

Zëdhënësi i Forcës Ajrore Izraelite përshkruan se sulmi ishte 'shënjestër e veçantë' që përfshinte hedhjen e 170 bombave në zonën…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

KOSOVA

Ridvan Berisha: Të mos ta humbim një mik të çmuar të vendit tonë siç është Izraeli!

Udheheqesit shteterore te Kosoves do te duhej te denonin publikisht sulmet terroriste te Hamasit mbi Izraelin. Kete nuk po e…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…