Canaj takon Demirin: Urime Kosovës për hapjen e Ambasadës në Jerusalem

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj u takua në premisat e Ambasades se Kosoves me të Ngarkuarën me Punë të saj, znj. Ines Demiri.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj u takua sot ne premisat e Ambasades se Kosoves me të Ngarkuarën me Punë të saj, znj. Ines Demiri.

Ai i uroi fillim të mbarë të misionit të saj diplomatik në shtetin e Izraelit, duke e konsideruar njohjen reciproke dhe vendosjen e marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve si një hap të rëndësishëm në intensifikimin e raporteve bilaterale mes tyre.

Hapja e Ambasadës së Kosovës në Jeruzalem erdhi si pasojë e nënshkrimit në 4 Shtator 2020 të Marrëveshjes së Uashingtonit në Shtëpinë e Bardhë mes Presidentit Trump dhe Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ku përfshihej njohja reciproke mes Republikës së Kosovës dhe Shtetit të Izraelit.

Më 1 shkurt 2021, Republika e Kosovës dhe Shteti i Izraelit, përmes një ceremonie solemne (virtuale) nënshkruan Marrëveshjen për Vendosjen e Marrëdhënieve Diplomatike., gjatë së cilës Ministri i Punëve të Jashtme të Izraelit, z. Gabriel Ashkenazi zbuloi edhe pllakën e Ambasadës së Republikës së Kosovës në Izrael, me seli në Jeruzalem.

IZRAEL

Sakrifica e ushtarëve të Izraelit nuk do të harrohet

Secili nga burrat dhe gratë tona të guximshme kishte një familje, miq, shpresa dhe ëndrra që nuk do të realizohen…

SHQIPËRI

Canaj takon avokatin Bressel: Konsulencë ligjore izraelite për markat dhe pronësinë intelektuale në Shqipëri

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj u takua me avokatin e njohur izraelit, Dr. Eyal Bresel, themeluesin dhe…

KOSOVA

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla: Ambasada në Jerusalem, punë e kryer!

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla: Nuk do t’i hymë aventurave diplomatike për të rikthyer në shqyrtim…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shërbimet inteligjente perëndimore: Mossad pas sulmit në impiantin bërthamor të Iranit

Burimet e inteligjencës perëndimore i thanë medias hebraike se agjencia izraelite e spiunazhit përgjegjëse për ndërprerjen e energjisë në Natanz;…